Dziennikarz nie podlega odpowiedzialności cywilnej nawet jeśli opublikowane przez niego informacje okażą się nieprawdziwe, jeśli zbierając i wykorzystując informacje, dochował staranności, działał w ważnym interesie społecznym i odwołał nieprawdziwy zarzut.
Taką precedensową uchwałę podjął Sąd Najwyższy. Może ona wpłynąć na wiele procesów, w których pozwani są dziennikarzami. SN badał zagadnienie prawne, czy postawienie nieprawdziwego zarzutu w publikacji prasowej może być uznane za bezprawne naruszenie dóbr osobistych, jeżeli dziennikarz zachował staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów. Z pytaniem wystąpił do Sądu Najwyższego jego pierwszy prezes na kanwie sprawy Aleksander Kwaśniewski-dziennik "Życie".
We wrześniu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok sądu I instancji z 2000 r., nakazujący dziennikowi "Życie" i jego dziennikarzom przeprosić Kwaśniewskiego za sugestię jego rzekomych kontaktów z oficerem wywiadu ZSRR i Rosji Władimirem Ałganowem. Wkrótce ma zostać rozpatrzona kasacja, którą od wyroku SA wnieśli pozwani.
ks, pap