W komunikacie zespołu prasowego ABW podano, że w wyniku działań departamentu kontrwywiadu ABW w "zwalczaniu aktywności obcych służb specjalnych na terytorium Polski 3 marca 2005 r. został zatrzymany Marcin T. - obywatel RP utrzymujący od 2003 r. kontakty o charakterze operacyjnym z oficerem wywiadu państwa ościennego".
"ABW przekazała materiały zgromadzone w sprawie do prokuratury, która w dniu 24 lutego 2005 r. na tej podstawie wszczęła postępowanie karne wobec Marcina T. Uprzednio oficer obcego wywiadu na żądanie strony polskiej opuścił terytorium RP" - informuje komunikat.
Przypomniano w nim, że 4 marca Marcinowi T. przedstawiono zarzuty z art. 130 kodeksu karnego, a 5 marca 2005 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.
"ABW kategorycznie sprzeciwia się wszelkim sugestiom łączącym fakt zatrzymania Marcina T. z bieżącymi wydarzeniami na scenie politycznej RP" - głosi komunikat. Sugestie takie wyrażała część posłów komisji śledczej ds. PKN Orlen.
Od 2003 r. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo wobec aresztowanego w grudniu 2003 r. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji porucznika Wojskowych Służb Informacyjnych Wojciecha S.
W 1999 r. Urząd Ochrony Państwa zatrzymał trzech innych oficerów WSI pod zarzutem szpiegostwa na rzecz ZSRR i Rosji. Czesław W. został skazany na 4 lata więzienia i degradację, a Zbigniew P. na 3 lata więzienia i degradację. Proces trzeciego oficera prawdopodobnie nigdy się nie zacznie, bo cierpi on na stwierdzoną przez kilka zespołów lekarskich chorobę psychiczną.
Najgłośniejszą w III RP, a zakończoną w sądzie, aferą szpiegowską ze służbami specjalnymi b. ZSRR była sprawa Marka Zielińskiego (majora MSW z lat 80.), który w latach 1981-93 współpracował z wywiadem wojskowym ZSRR, a potem Rosji. Zatrzymał go w 1993 r. w Warszawie Urząd Ochrony Państwa podczas wręczania materiałów szpiegowskich attache wojskowemu ambasady Rosji płk. Władimirowi Łomakinowi, którego potem wydalono z Polski. W 1994 r. Zielińskiego skazano na 9 lat więzienia.
ks, pap
Czytaj też Szpieg blisko komisji śledczej oraz komentarz Jana Pińskiego Prokuratura chroni państwo (Kwaśniewskich)