W Warszawie uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na telebimach na pl. Piłsudskiego i pl. Zamkowym. Wieczorem ulicami miasta przejdzie Marsz Wdzięczności, który zakończy się o godz. 21.37 na pl. Zamkowym. Tradycyjnie już o godz. 21 odbędzie się nabożeństwo w kościele akademickim św. Anny.
W kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w piątek nabożeństwa w intencji Ojca Świętego odbędą się w godzinach: 15, 18.30 i jak codziennie od dnia śmierci Ojca Świętego - o 21.
W stolicy pogrzeb Jana Pawła II uczci salut 26 salw artyleryjskich. Armaty wystrzelą tyle razy, ile lat papież sprawował swój pontyfikat.
Wrocławianie ceremonię pogrzebową Jana Pawła II będą oglądać na ekranach wystawionych przed dwoma kościołami w centrum miasta: przy kościele Garnizonowym i kościele św. Stanisława Doroty i Wacława.
Po południu mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska chcą zebrać się na placu za hotelem Wrocław, w miejscu, gdzie w 1997 roku papież celebrował mszę św. kończącą 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Informacje o spotkaniu są rozsyłane pocztą elektroniczną. Na placu ze zniczy i świec ma zostać ułożony ogromny krzyż.
W katedrze Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu w piątek o 18.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Jana Pawła II. Później odbędzie się nadzwyczajny koncert, podczas którego orkiestra Akademii Muzycznej zagra "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W Sosnowcu uroczystości, modlitwy i śpiewy na Placu Papieskim będą trwały przez cały dzień. Odprawiona zostanie msza święta i Apel Jasnogórski. Nastąpi też poświęcenie tymczasowego, 4-metrowego pomnika papieża z masy żywicznej. Niebawem zastąpi go monument odlany z brązu.
W Szczecinie od rana wierni będą modlić się pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Na ustawionych tam telebimach będzie można obejrzeć transmisję pogrzebu z Watykanu. Podobne uroczystości odbędą się w innych miastach województwa zachodniopomorskiego.
Również w elbląskiej katedrze św. Mikołaja od godz. 10 transmisję z uroczystości pogrzebowych papieża wierni będą mogli oglądać na telebimach. O godz. 18 bp Jan Styrna odprawi w katedrze mszę żałobną z udziałem wojskowej kompanii reprezentacyjnej Garnizonu Elbląg, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, ZHP i policji. Pod pomnikiem papieża wystawione będą posterunki honorowe służb mundurowych.
W piątek o godz. 21 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Ryszard Kasyna odprawi uroczystą mszę św. Homilię wygłosi duszpasterz trójmiejskich środowisk twórczych ks. Krzysztof Niedałtowski, czytania mszalne przeczytają gdańscy aktorzy a modlitwę powszechną wygłoszą lokalni dziennikarze.
Kielczanie będą mogli obejrzeć transmisję uroczystości pogrzebowych na telebimach umieszczonych w bazylice katedralnej. O godz. 20 rozpocznie się modlitewne czuwanie przy pomniku Jana Pawła II. O 21.37 wierni, jak co wieczór, zmówią Różaniec.
Także w Białymstoku pogrzeb Ojca Świętego będzie można oglądać na telebimie, który zostanie ustawiony w centrum miasta, obok katedry i pomnika Jana Pawła II. W tym czasie w katedrze będzie się odbywać msza święta. O 21 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Białostoczek, gdzie spoczywają prochy spowiednika Św. Faustyny - ks. Michała Sopoćki, odbędzie się Apel Jasnogórski i uroczysty koncert, który przygotowują Filharmonia Białostocka i białostocka kuria metropolitalna. Zabrzmi min. "Requiem" Mozarta, będą śpiewać białostockie chóry, poezje Karola Wojtyły będzie recytować aktor Tadeusz Sokołowski.
Również w Rzeszowie uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II będą transmitowane na telebimie, który zostanie zainstalowany na rynku. Z kolei w Krośnie transmisję pogrzebu będzie można oglądać w kościele franciszkanów.
Transmisję z Rzymu wierni obejrzą też na olbrzymim ekranie w nawie głównej największej w kraju świątyni Matki Bożej Licheńskiej, wybudowanej na terenie sanktuarium maryjnego w Licheniu koło Konina (Wielkopolskie).
"Wielkie modlitewne czuwanie w dniu pogrzebu Ojca Świętego rozpocznie się o godz. 7.30 mszą świętą. Zaraz po niej, dzięki zamontowanemu w świątyni wielkiemu ekranowi, pielgrzymi zobaczą całą transmisję uroczystości z Watykanu" - powiedziała dyrektor sanktuaryjnego centrum informacji, Irena Wawrzyniak.
Kiedy trumna ze zwłokami zmarłego papieża będzie odprowadzana do grobu, zaczną bić wszystkie licheńskie dzwony z największym w Polsce, ważącym ponad 14 ton, spiżowym dzwonem Maryja Bogurodzica, na czele. W 1999 roku został on odlany we włoskiej ludwisarni pod Mediolanem, a ufundowała go dla Lichenia Polonia jako wotum z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 Roku oraz 150. rocznicy objawień Matki Bożej.
Potężnemu głosowi Maryi Bogurodzicy towarzyszyć będzie 11 pozostałych dzwonów, znajdujących się na terenie sanktuarium. Wśród nich, ważący blisko 12 ton św. Józef, który powstał w przemyskiej ludwisarni Janusza Felczyńskiego i jest największym dzwonem jaki dotąd odlano w historii polskiego ludwisarstwa.
Piątkowe msze i nabożeństwa w licheńskiej świątyni, sprawowane w intencji Ojca Świętego zakończy o godz. 21.00 Apel Maryjny.
W nawie głównej świątyni Matki Bożej Licheńskiej, w całości wybudowanej ze składek wiernych i pielgrzymów, na miejscach siedzących zmieści ok. 7 tys. osób, na stojących kolejne 10 tys.
W licheńskim sanktuarium, w czerwcu 1999 roku, podczas pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II spędził dwie noce i podczas mszy św. 7 czerwca pobłogosławił powstający tam kościół. "Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię" - powiedział wówczas Ojciec Święty. Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka szefa policji Alicja Hytrek, nad spokojem modlących się w piątek wiernych czuwać będzie ok. 20 tys. policjantów. Patrole policyjne będą nie tylko w miejscach uroczystości (na placach, rynkach miejskich), ale też na drogach.
Piątek jest dla olbrzymiej większości Polaków dniem wolnym od pracy.
em, pap