"Potrzebny jest kandydat, który będzie reprezentował ruch ludowy, tych, którzy mieszkają na prowincji, w małych miejscowościach, miasteczkach" - powiedział prezes Stronnictwa o Kalinowskim na piątkowej konferencji prasowej w siedzibie partii w Warszawie.
Pawlak zapowiedział, że w ludowcy chcą zwrócić uwagę nie tylko na metropolie, ale na tych, którzy mieszkają w małych miastach. "Jarosław Kalinowski może problemy tych środowisk bardzo jasno pokazać" - zaznaczył.
Kalinowski zapowiedział, że jego partia chce w kampanii wyborczej prowadzić debatę o tym, "jaka ma być Polska", jak rozwiązywać jej problemy, i co może w tej sprawie zrobić prezydent.
"Chcemy w tej kampanii prowadzić debatę, jaka ma być Polska. Ona ma być Polską też dla 70 proc. Polaków, którzy mają kłopoty wiązania końca z końcem, czasem bez pracy, nie wiedzą co do garnka włożyć" - oświadczył Kalinowski.
Stronnictwo - dodał - chce "prowadzić debatę o tym, jak te podstawowe problemy rozwiązywać, jakimi sposobami, jakimi instrumentami, i co może w tej sprawie zrobić prezydent".
Podkreślił, że w dyskusji o Polsce nie zabraknie PSL. "To 110 lat gwarancji dla wszystkich, dla całej Polski, że PSL ma swój rozsądny, mądry głos w rozstrzyganiu spraw najpilniejszych dla Polski" - powiedział Kalinowski.
Pawlak podkreślił, że Stronnictwo chce przed jesiennymi wyborami zaproponować "proste przesłanie dla wszystkich mieszkańców Polski - +więcej chleba, mniej igrzysk+".
Pawlak zapowiedział, że PSL chce współpracować w wyborach parlamentarnych z b. marszałkiem Sejmu, obecnie posłem niezrzeszonym Maciejem Płażyńskim. Ludowcy rozważali przez jakoś czas wysunięcie jego kandydatury w wyborach prezydenckich. Nie sprecyzował jednak szczegółów tej współpracy.
Kiedy w 2000 roku Kalinowski ubiegał się o urząd prezydenta, uzyskał 5,95 proc. głosów. Był to czwarty wynik - po Aleksandrze Kwaśniewskim, Andrzeju Olechowskim i Marianie Krzaklewskim.
Ma 43 lata, jest absolwentem Wydziału Zootechnicznego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ukończył też podyplomowe studium w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Prowadzi 26 hektarowe gospodarstwo rolne w Jackowie Górnym, woj. mazowieckie. Od 1989 r. jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Od października 1997 r. do marca 2004 r. był prezesem PSL, zastąpił go wówczas Janusz Wojciechowski. Kalinowski szefuje obecnie Radzie Naczelnej Stronnictwa.
Poseł na Sejm II, III i IV kadencji. W rządzie Włodzimierza Cimoszewicza był wicepremierem, ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Był również wicepremierem ministrem rolnictwa w rządzie Leszka Millera - od października 2001 r. do marca 2003 roku, do czasu rozpadu koalicji SLD-PSL.
ss, pap