Wśród elektoratu wszystkich partii obecnych w parlamencie liczba zwolenników członkostwa zdecydowanie przewyższa liczbę osób mu przeciwnych. Obecność naszego kraju w Unii popiera 95 proc. wyborców PO, 93 proc. - SLD, i 89 proc. - PSL. Najmniejsze - 64 proc. poparcie dla naszego członkostwa deklarują sympatycy LPR.
W ocenie 38 proc. badanych członkostwo Polski w UE przyniosło oczekiwane rezultaty, a skutki integracji przewyższyły oczekiwania 18 proc. badanych. 25 proc. ankietowanych czuje się rozczarowanych skutkami akcesji do Unii.
Najczęściej wymieniane korzyści związane z wejściem Polski do UE to dla 27 proc. otwarte granice, a 26 proc. wymieniło korzyści dla rolników i rolnictwa. Według 24 proc. ankietowanych główna korzyść z członkostwa to możliwość pracy w krajach UE. Inne wymieniane korzyści to m.in. napływ pieniędzy z funduszy unijnych (5 proc. wskazań), zniesienie ceł (4 proc.) i możliwość nauki za granicą (4 proc.). Wśród niekorzystnych skutków naszego członkostwa w UE respondenci wymieniają wzrost cen (29 proc.), konieczność dostosowania się do norm i wymogów UE (6 proc.) oraz brak podwyżek zarobków i spadek dochodów (5 proc.), a także konkurencję ze strony firm zachodnich (5 proc.).
Zdaniem 85 proc. badanych wejście do UE zwiększyło możliwości podejmowania przez Polaków pracy za granicą, przeciwnego zdania jest jedynie 2 proc., a 7 proc. uważa, że integracja nie miała na to wpływu. Według 27 proc. badanych dzięki obecności w Unii wzrosło w Polsce bezrobocie, zdaniem 18 proc. - zmniejszyło się. 44 proc. uważa, że integracja z UE nie miała wpływu na poziom bezrobocia w Polsce.
W ocenie 16 proc. respondentów członkostwo w Unii poprawiło warunki materialne życia Polaków, według 36 proc. - pogorszyło je. 33 proc. badanych uważa, że nasza obecność w Unii nie miała na to wpływu.
Pozycja Polski w Europie umocniła się dzięki wejściu do UE - uważa 60 proc. badanych, Według 5 proc. - uległa ona osłabieniu, 17 proc. nie widzi takiej zależności.
Zdaniem 51 proc. badanych członkostwo Polski we Wspólnocie zwiększyło bezpieczeństwo międzynarodowe naszego kraju, w ocenie 5 - zmniejszyło. 28 proc. nie widzi związku naszego bezpieczeństwa z integracją.
CBOS pytał też o wpływ członkostwa na poczucie własnej wartości Polaków. W ocenie 46 proc. poczucie to zwiększyło się, według 4 proc. - zmniejszyło, zdaniem 38 proc. - integracja nie miała na to wpływu.
W ocenie 36 proc. badanych na przystąpieniu naszego kraju do UE zyskują więcej stare kraje członkowskie niż Polska, przeciwnego zdania jest 26 proc. ankietowanych, 18 proc. uważa, że obie strony zyskują po tyle samo.
Sondaż zrealizowano w ramach dwóch badań - przeprowadzonych w dniach 3-6 czerwca na reprezentatywnej 1037-osobowej próbie losowej dorosłych Polaków oraz w dniach 6-9 maja na analogicznej próbie 1052-osobowej.
em, pap