Usłyszymy Polską Orkiestrę Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Chór Uniwersytetu Poznańskiego oraz solistów: irańską pieśniarkę Sussan Deyhim, Krzysztofa Herdzina (fortepian) i Martę Maślankę-Stanisławską (cymbały).
"Film i muzyka to jest taki żywioł, który w ogromnej mierze oparty jest na intuicji, na wrażliwości, umiejętności czytania emocji. Polska wrażliwość mi z jednej strony pomaga, zwłaszcza w takich obrazach jak +Marzyciel+, a z drugiej strony przeszkadza, bo moje rozwiązania są często przyjmowane jako zbyt emocjonalne, w sytuacji kiedy przeważającym trendem jest raczej chłodne komentowanie wydarzeń" - mówił na konferencji prasowej Jan A. P. Kaczmarek.
Festiwal Dialogu Czterech Kultur prezentuje dorobek artystyczny czterech narodowości tworzących historię Łodzi: rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. W programie tegorocznej imprezy znajdą się: koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, filmy, projekty uliczne i dyskusje panelowe. Trwać będzie do 4 września.
Jan A. P. Kaczmarek jest także autorem "Kantaty o wolności", którą stworzył dla uczczenia 25. rocznicy powstania "Solidarności". Dzieło zadedykował Janowi Pawłowi II. Jest to jego pierwszy utwór symfoniczny nie związany z filmem, "stąd duże emocje i ogromne oczekiwania" - przyznał.
"Ja tą kantatą otwieram - mam wrażenie - nowy etap w moim życiu. Chcę pisać dużo poza filmem i mam dużo zamówień" - powiedział Kaczmarek. Podkreślił jednocześnie, że nie zrezygnuje z filmu, który kocha i który jest dla niego rodzajem narkotyku.
Prawykonanie "Kantaty o wolności" odbędzie się 31 sierpnia na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Kaczmarek pisze obecnie m.in. muzykę do filmu "Kto nigdy nie żył", który będzie debiutem reżyserskim wybitnego aktora Andrzeja Seweryna.
ika, pap