"Kantatę o wolności" wykonały: Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Michała Nestorowicza, połączone chóry Uniwersytetu Gdańskiego (dyr. Marcin Tomczak) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańskiego Chóru Chłopięcego (dyr. Jacek Sykulski) oraz soliści Agnieszka Tomaszewska (sopran) i Konrad Janiak (sopran - solista PChCh). Łącznie na scenie było ponad 200 artystów.
Utwór, skomponowany z myślą o stoczniowcach, dedykowany także Janowi Pawłowi II, składał się z pięciu części. Pierwsza to: "Stocznia", kolejna - "Nie bój się, nie lękaj...", następna- "Wolność, Równość, Solidarność". Kompozycję zamknęły części zatytułowane: "Wołam z Wami Wszystkimi" (Medytacja), "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy" (Finał). Muzykę ilustrowały na telebimach archiwalne zdjęcia Polski lat 80.
Po wykonaniu ostatnich dźwięków ok. 30-minutowej kompozycji Jan A.P. Kaczmarek zszedł ze sceny i wręczył Wałęsie kwiaty, mówiąc o nim, jako o "legendzie" i człowieku postrzeganym przez cały świat jako symbol "naszego kraju i idei wolności".
Przed rozpoczęciem koncertu Wałęsa zachęcał zebranych do zabawy i cieszenia się z powstania "Solidarności". "To jest pierwsze wielkie polskie zwycięstwo, bo do tej pory obchodziliśmy rocznice, ale klęsk, jak Powstanie Warszawskie. Powstanie +Solidarności+ to światowe zwycięstwo, mimo, że nie przyniosło jeszcze efektów" - mówił.
"Była - muszę powiedzieć jako ten, który wtedy prowadził ten bój - szansa na duże efekty. Była szansa gdybyśmy wyprzedzili wszystkie kraje-demoludy o te 10 lat. Ale ktoś wpadł na szaleńczy pomysł i zatrzymał nas stanem wojennym. Przytrzymał nas parę lat i w tym czasie doszły inne komunistyczne, zniewolone narody" - powiedział b. przywódca "Solidarności".
B. prezydent dodał, że wówczas, wszystkie te państwa jednocześnie rozpoczęły transformację systemu doprowadzając do tego, że "Europa i świat nie radzą sobie z tyloma krajami by je szybko i dobrze reformować". "Chyba te wszystkie problemy rozumiecie i wytrzymacie jeszcze trochę, bo zaczyna się to już powoli kręcić. Uwierzcie mi jeszcze raz. Wtedy mi uwierzyliście, poszliśmy i zwyciężyliśmy" - zaapelował Wałęsa, wzbudzając aplauz publiczności.
Po Wałęsie głos zabrał prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. "Bez +Solidarności+ imperium zła by trwało i za to, że tak nie jest, chcę wam podziękować - mówił do zebranych.
Dziękował też Polsce za wspieranie tak Gruzji, jak i Ukrainy, w czasie, gdy kraje te walczyły o wolność. Zrobił to niejako także w zastępstwie prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który również miał przemówić do zebranych, jednak ostatecznie tak się nie stało. "Polska była jedynym państwem Unii Europejskiej, która zabierała głos w naszej sprawie" -dodał.
Mówiąc o gruzińskiej Rewolucji Róż Saakaszwili przypomniał, że ówczesna władza aresztowała działaczy, wydano też rozkaz strzelania do ludzi - jednak - jak podkreślił - nie został on wykonany, bo "wszyscy byli zjednoczeni w duchu solidarności". W trakcie przemówienia prezydenta Gruzji na telebimach można było zobaczyć filmy z przebiegu Rewolucji Róż.
Wykonanie "Kantaty o wolności" zakończyło główne obchody Sierpnia 80 w Gdańsku.
ss, pap