Kaczyński zaznaczył, że nie miał czasu, aby dokładnie zapoznać się z raportami. "Jeżeli raporty będą wykazywały podstawy do postawienia Aleksandra Kwaśniewskiego przed TS, to powinien przez Trybunałem stanąć" - dodał. Podkreślił przy tym, że "dziś nie może wykazać w tej sprawie pewności"
Jak powiedział Tusk, nie może być tak, aby w debacie telewizyjnej ustalać o winie lub jej braku prezydenta RP. "Chciałbym zapewnić, że bezkarność nie będzie dłużej główną cechą charakterystyczną polskiego życia publicznego" - podkreślił. Jak zaznaczył, żadne, nawet najwyższe stanowisko, "nikogo już nie uchroni przed odpowiedzialnością kiedy złamie prawo".
Kaczyński zapowiedział, że zawetuje każdą ustawę przewidującą cięcia socjalne. Kandydat PO Donald Tusk zarzucił Kaczyńskiemu, że "przejdzie mu przez gardło każda obietnica".
"Mogę obiecać jedno - a wziąwszy pod uwagę, że w Polsce partia liberalna jest bardzo silna i tylko z nią można stworzyć koalicję, to jest bardzo dużo - zawetowanie takich ustaw, które przewidywałyby cięcia socjalne" - oświadczył Kaczyński.
"Tego rodzaju plany do dzisiaj nie zostały ujawnione, ale jeśli ktoś chce wprowadzać podatek 3x15, obniżyć VAT do 15 proc., to powstaje pytanie, gdzie szukać rezerw" - dodał. Według niego, program PO musi doprowadzić do obniżania świadczeń socjalnych.
"Problem tej kampanii polega na tym, że wielu kandydatom, w tym panu Kaczyńskiemu każda obietnica przejdzie mu przez gardło" - ripostował Tusk. Zarzucił też Kaczyńskiemu, że jako prezydent Warszawy doprowadził do tego, że w hospicjach brakuje pieniędzy. "Jak łatwo panu powiedzieć każdą obietnicę, jak łatwo panu powiedzieć chorym, że nie będzie żadnego problemu, jak tylko pan dostanie władzę. Tylko, tam gdzie pan ma władzę, tych pieniędzy brakuje szczególnie dotkliwie" - podkreślił Tusk.
Kaczyński odpowiedział, że za jego rządów w stolicy na hospicja jest więcej pieniędzy niż za czasów rządów PO.
"Jestem za tym, aby ujawnić agentów - wszystkich, żeby było jasne, łącznie z Wojskową Służbą Wewnętrzną, która miała bardzo rozbudowaną agenturę" - odpowiedział Kaczyński na kolejne pytanie debaty. Dodał, że powszechność dostępu do teczek "powinna dotyczyć funkcjonariuszy państwowych i polityków".
Według niego, natomiast nie powinna dotyczyć np. tych działaczy związkowych, którzy "walczyli o Polskę dzielnie i dzisiaj są poza życiem, często niestety na marginesie życia". "W tym przypadku SB- ecka wizja świata, bo taka jest zawarta w materiałach IPN, jest wizją która nie powinna być pokazywana" - uważa kandydat PiS na prezydenta.
Zdaniem Tuska, obywatelom należy się powszechny dostęp "do prawd i nieprawd zawartych w archiwach dawnej bezpieki".
"Bo ten dostęp i tak mają już tysiące ludzi, w tym ci, którzy wytwarzali te archiwa. Tak naprawdę brak dostępu do tych archiwów umożliwia grę teczkami" - ocenił kandydat PO na prezydenta.
W sprawie legalizacji małżeństw homoseksualnych obaj kandydaci byli jednomyślni - opowiedzieli się przeciw ich legalizacji.
Tusk ocenił, że homoseksualiści powinni korzystać z pełni praw publicznych i obywatelskich, jak każdy obywatel w Polsce. "Ale nie ma zgody na legalizację małżeństw homoseksualnych. I tu między nami nie ma sporu" - zaznaczył lider PO.
Także Lech Kaczyński sprzeciwia się "legalizowaniu, uczynieniu instytucją prawną, nawet nie nazywaną małżeństwem" związków homoseksualnych.
W odpowiedzi na pytanie o poprawę bezpieczeństwa Lech Kaczyński w zaznaczył, że nie można żałować pieniędzy na policję. Jego zdaniem, drugą kwestią jest odpowiednie kierownictwo.
Tusk podkreślił, że prezydent może zdecydować o zmniejszeniu pieniędzy przeznaczanych na Kancelarię Prezydenta. Zadeklarował, że tak właśnie postąpi, a zaoszczędzone pieniądze można będzie przeznaczyć na bezpieczeństwo. Ocenił też, że bezpieczeństwem powinni "zajmować się odpowiedni ludzie"
"Jeśli poseł Wassermann (PiS), który ściąga policję, prokuraturę i służby specjalne, żeby zamknęli hydraulików, którzy mu jacuzzi w willi źle zamontowali i tym się będą zajmowali godzinami policjanci, to na pewno zabraknie ich tam, gdzie naprawdę przestępcy grasują" - powiedział Tusk.
"Już nie mówiąc o słynnej anegdocie, że ukradli mu drzwi od garażu i też zawołał policję, a się okazało, że drzwi były przez niego uchylone i dlatego niewidoczne" - dodał lider PO.
Prowadzący przypomnieli, że w ostatnich dniach dziennik "Fakt" ujawnił, iż kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz jada kolacje z Mirosławem Styczniem, który jest podejrzany o wyłudzenie pieniędzy od krakowskiego przedsiębiorcy, a w sierpniu w tygodniku "Newsweek" ukazał się artykuł, w którym anonimowy wrocławski biznesmen powiedział, iż Schetyna obiecał załatwić zezwolenie na budowę, w zamian za sponsorowanie klubu koszykarskiego Śląsk.
Kandydatom zadano pytanie, czy tacy ludzie - nie przesądzając o tym czy są winni, czy niewinni - powinni zejść z "pierwszej linii" obu formacji.
Po pierwsze - odpowiedział Tusk - Schetyna nie jest kandydatem na premiera. A po drugie - podkreślił - tuż po publikacji "Newsweeka", w którym zarzuty Schetynie postawiła anonimowa osoba, zwrócił się do swego współpracownika, by w trybie karnym wystąpił do sądu, aby sprawę wyjaśnić.
"Jeśli którykolwiek z tych zarzutów uzyska potwierdzenie tą drogą, Grzegorz Schetyna nie będzie działał więcej w życiu publicznym" - oświadczył Tusk. Dodał, że on udowodnił przez ostatnie lata, iż "jeśli jest coś więcej niż donos, niż cień podejrzenia", reaguje szybko i zdecydowanie. "Tego oczekiwałbym także od kandydata na premiera pana Marcinkiewicza i od pana Lecha Kaczyńskiego i pana Jarosława Kaczyńskiego. Skądinąd wiemy, że spotkania pana Marcinkiewicza z panem Styczniem nie są incydentalne, tylko są systematyczne" - powiedział Tusk.
Kaczyński odpowiedział, że Marcinkiewicz i Styczeń znają się, ale - dodał - "to zupełnie co innego niż zarzut wobec Schetyny". Zaznaczył, że wiele tygodni po postawieniu w "Newsweeku" zarzutu Schetynie, jest on wciąż sekretarzem generalnym PO.
Podkreślił, że jeżeli chodzi o polityków PiS, "wobec których sformułowano mało potwierdzone zarzuty" partia zareagowała ostro. "Reagujemy ostro, ale spotkanie z kimś nie może być przedmiotem zarzutu" - dodał Kaczyński.
Odpowiadając na pytanie prowadzących, dotyczący polskiej reakcji na budowę gazociągu pod dnem Baltyku, Kaczyński podkreślił, że projekt rosyjsko-niemieckiego gazociągu jest "niezwykle dla Polski groźny". Według niego, jeśli gazociąg ma przechodzić przez polską strefę ekonomiczną, to trzeba zablokować jego budowę, mówiąc "wyraźnie nie". Jeśli zaś nie uda się w ten sposób zablokować budowy rurociągu, to on "nie wystraszy się niczego" i, jeżeli będzie to z punktu widzenia prawa międzynarodowego możliwe, to zablokuje jego budowę. Ponadto, zdaniem Kaczyńskiego, Polska musi błyskawicznie szukać innych niż rosyjskie źródeł dostaw energii.
Zdaniem Tuska, "jeśli Polska chce skutecznie naciskać na Rosję, to musi mieć pewność, że może liczyć na swoich zachodnich sąsiadów - od Niemiec po Wielką Brytanię, przez Włochy i Francję". "Wchodząc do UE przekreśliliśmy być może na długi długie lata klątwę bycia między Rosją a Niemcami, tylko trzeba mądrze z tego korzystać, a nie wymachiwać szabelką" - ocenił Tusk słowa swego adwersarza. Niektóre słowa i gesty przywódców PiS "budzą niepokój u naszych przyjaciół w zachodniej Europie" - dodał. "Warto uwierzyć w to panie Lechu, że wejście do Unii to naprawdę Polski sukces" - zwrócił się do kandydata PiS Lecha Kaczyńskiego.
ks, pap