Przepis o nagrywaniu egzaminu na wideo - według instruktora jazdy z jednego z warszawskich ośrodków szkolenia kierowców, Roberta Kosmali, z którym rozmawiała w piątek PAP - zwiększy kontrolę nad sposobem przeprowadzania egzaminów przez poszczególnych egzaminatorów. Znacznie też ułatwi rozstrzyganie wątpliwych przypadków, kiedy np. kursant odwołuje się od niekorzystnego - jego zdaniem - wyniku egzaminu.
Wprowadzenie parkowania w mieście, nie na placu manewrowym, krytykuje natomiast właściciel jednej z warszawskich szkół jazdy, Waldemar Wodzielak. "W Warszawie często znalezienie miejsca do zaparkowania graniczy z cudem. To zdecydowanie utrudnia przeprowadzenie egzaminu" - powiedział PAP w piątek.
Rozporządzenie o kierujących pojazdami m.in. ogranicza liczbę manewrów na placu do dwóch, nakłada obowiązek "zdania" jazdy przodem i tyłem po łuku (szerokość łuku zwiększa się z 2,5 m do 3 m). Kursanci będą też musieli zaliczyć wjazd pod górkę. Pozostałe manewry, czyli parkowanie równolegle przodem i parkowanie tyłem w tzw. kopercie, będą wykonywane podczas jazdy po mieście.
Dokument wprowadza obowiązkowy kurs jazdy w godzinach nocnych; wyodrębnia z teoretycznej części kursu cztery godziny na szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej (do tej pory najczęściej przeznaczano na to jedną godzinę) i cztery godziny na jazdę po trasie szybkiego ruchu z prędkością ponad 70 km na godzinę.
Rozporządzenie wprowadza również obowiązek przydzielania kursantowi tzw. instruktora prowadzącego szkolenie, który ma być odpowiedzialny za cały proces szkolenia danej osoby.
W samochodach, w których przeprowadza się egzaminy praktyczne na prawo jazdy kategorii B, obowiązkowo będą musiały być zamontowane kamery wideo (w pozostałych kategoriach praw jazdy nagrywanie nie jest obowiązkowe). Na zarejestrowanym obrazie musi być wyraźnie widać datę, godzinę oraz numer rejestracyjny pojazdu, w którym przeprowadzano egzamin. Umieszczone w samochodach kamery muszą też rejestrować dźwięk. Firmy organizujące kusy dla kierowców muszą te nagrania przechowywać minimum przez 14 dni.
Według Kosmali, zmiany przepisów nie wpłyną na wzrost cen kursów.
"Zwiększonego zainteresowania kursami w związku z wprowadzanymi zmianami również nie widać. Zmian tych boi się wielu moich kursantów, którzy kilkakrotnie nie zdali egzaminu, bo polegli na placu manewrowym. Ich obawy są uzasadnione, bo jeśli nie potrafią zaparkować na placu, tym bardziej nie dadzą sobie rady w mieście" - powiedział instruktor.
ss, pap