Jak podkreślił Madey, wcześniej tylko raz, we wrześniu 2005 roku, udało się Polsce wyprzedzić swego głównego rywala - Stany Zjednoczone. "Wtedy jednak bardzo krótko cieszyliśmy się prowadzeniem. Mam nadzieję, że teraz staniemy się na dłużej liderami rankingu" - dodał.
Top Coder to konkurs informatyczno-programistyczny, rozgrywany od kilku lat w Internecie, w który zaangażowane są największe amerykańskie firmy informatyczne. Ma on charakter otwartych zawodów dostępnych dla każdego studenta.
Obecnie, według prof. Madeya, zarejestrowanych na stronie Top Coder jest ok. 70 tys. uczestników z całego świata. "To najbardziej znany i prestiżowy konkurs tego typu" - zaznacza profesor.
Raz w tygodniu, za pośrednictwem sieci odbywają się zawody - uczestnicy rozwiązują zadania konkursowe i oceniają pomysły innych zawodników. Na podstawie uzyskanych przez nich wyników tworzone są rankingi w trzech kategoriach: indywidualnej, uczelni oraz państw. Liczba punktów zdobytych przez wszystkich reprezentantów danej uczelni lub kraju decyduje o ich pozycji w rankingu.
Ostateczna punktacja każdego kraju jest jednak aż w 75 proc. zależna od 10 jego najlepszych reprezentantów. "Po prostu dziesiątka najlepszych Polaków jest w tym momencie tak dobra, że udało nam się wyprzedzić Stany Zjednoczone, mimo iż oni mają ok. tysiąca zarejestrowanych zawodników, Polska zaś tylko dwustu" - podkreślił Madey.
W kategorii uczelni od lutego 2005 roku zdecydowanym liderem jest Uniwersytet Warszawski.
Więcej informacji są na stronie: http://www.topcoder.com/stat?c=country_avg_rating.
ks, pap