Na Sojusz Lewicy Demokratycznej chciało głosować w grudniu 6 proc. ankietowanych (tyle samo co trzy tygodnie wcześniej), na Ligę Polskich Rodzin - 4 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), na PSL - 3 proc. (bez zmian).
Po 2 proc. respondentów poparłoby Platformę Janusza Korwin- Mikkego (spadek o 1 pkt proc.), Krajową Partię Emerytów i Rencistów (poprzednio nie uwzględniono jej w sondażu) i Socjaldemokrację Polską (spadek o 1 pkt proc.).
1 proc. ankietowanych głosowałoby na Partię Demokratyczną- demokraci.pl (bez zmian), także 1 proc. wybrałby inną partię. Podobnie jak trzy tygodnie wcześniej 8 proc. respondentów deklarujących chęć uczestniczenia w wyborach nie było zdecydowanych, na kogo głosować.
Zamiar uczestniczenia w wyborach parlamentarnych zadeklarowały ponad trzy piąte (62 proc.) badanych przez TNS OBOP, ale tylko niespełna dwie piąte (38 proc.; spadek o 2 pkt proc.) deklarację tę złożyło w sposób zdecydowany, 24 proc. (spadek o 1 pkt proc.) respondentów odpowiedziało, że "raczej" wzięłoby udział w wyborach.
Jak czytamy w komentarzu TNS OBOP, właśnie odsetek osób zdecydowanie potwierdzających zamiar głosowania jest wskaźnikiem przy szacowaniu rzeczywistej frekwencji - przed wyborami parlamentarnymi zamiar głosowania deklarowało w ten sposób 41 proc. respondentów, a frekwencja wyniosła 40,57 proc.
Sondaż zrealizowano w dniach 1-5 grudnia na reprezentatywnej, losowej 960-osobowej ogólnopolskiej grupie osób od 18. roku życia. Wyniki preferencji dotyczą 585 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar głosowania.
ks, pap