W stosunku do sondażu CBOS z listopada poparcie dla rządu wzrosło o 3 pkt proc.
Najwięcej zwolenników gabinetu Marcinkiewicza jest wśród ludzi w wieku od 55 do 64 lat - 59 proc., rolników - 54 proc. oraz emerytów i rencistów - po 53 proc.
Do przeciwników rządu najczęściej zaliczają się badani o miesięcznych dochodach na osobę powyżej 1200 zł (33 proc.), respondenci z wyższym wykształceniem (29 proc.), kadra kierownicza i inteligencja (29 proc.), a także mieszkańcy dużych miast (23 proc.) oraz uczniowie i studenci (22 proc.).
W elektoratach partyjnych najbardziej przychylni rządowi są potencjalni wyborcy PiS (72 proc.), Samoobrony (58 proc.) i LPR (47 proc.). Jako przeciwnicy rządu deklaruje się 34 proc. zwolenników SLD i 28 proc. PO.
Jak zauważa CBOS, istotnym czynnikiem określającym nastawienie do rządu jest religijność badanych. Do zwolenników rządu zalicza się dwie trzecie badanych (66 proc.), którzy kilka razy w tygodniu uczestniczą w praktykach religijnych i jedynie co czwarty (25 proc.) ankietowanych w ogóle niebiorących w nich udziału.
Zadowolenie z szefa rządu deklaruje nieco ponad połowa badanych - 51 proc. (o 3 pkt proc. więcej niż w listopadzie), niezadowolonych z tego, że Kazimierz Marcinkiewicz jest premierem jest 22 proc. (o 1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem).
Niemal co drugi badany - 48 proc. - dobrze ocenia dotychczasowe rezultaty działania gabinetu Marcinkiewicza. Krytyczne opinie ma o nich 14 proc. respondentów. Prawie dwie piąte ankietowanych - 38 proc. - powstrzymuje się, przynajmniej na razie od jednoznacznych ocen efektów pracy tego rządu.
Z dotychczasowych rezultatów pracy rządu zadowoleni są zwolennicy LPR (74 proc.), PiS (73 proc.), Samoobrony (66 proc.). Również 58 proc. potencjalnych zwolenników SLD i 44 proc. PO dobrze ocenia działania rządu.
Nie zmieniły się istotnie opinie o polityce gospodarczej rządu. Prawie połowa respondentów - 48 proc. (o 1 pkt proc. mniej niż w listopadzie) wierzy, że stwarza ona szansę poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Sceptycznie odnosi się do tego 29 proc. ankietowanych (o 1 pkt więcej niż przed miesiącem).
Badanie przeprowadzono w dniach 2-5 grudnia na reprezentatywnej grupie 1018 dorosłych mieszkańców Polski.
ks, pap