Jego zdaniem Polska ma szansę stać się europejskim liderem w produkcji "zielonego" paliwa. Jak dodał, największe zalety wykorzystania zielonej energii to: niezależność energetyczna państwa, tańsze technologie dla gospodarki, czystsze środowisko, ograniczenie efektu cieplarnianego, rozwój regionalny oraz powstawanie nowych miejsc pracy.
W ocenie Pawlaka, jeżeli w ciągu najbliższych trzech lat Polska nie stanie się krajem samodzielnym energetycznie, to może ją dotknąć kryzys porównywalny jedynie z wojną. "W trosce o przyszłość naszego kraju i społeczeństwa PSL proponuje, aby Polska postawiła na rozwój odnawialnych źródeł energii i stała się w tym obszarze europejskim liderem" - oświadczył prezes PSL.
Według PSL, rząd powinien przygotować program ułatwiający wykorzystanie takich paliw.
W ocenie posła PSL Marka Sawickiego samodzielności energetycznej kraju nie da się osiągnąć poprzez planowaną przez rząd budowę terminalu gazowego, ponieważ - jak zaznaczył - jego budowa jest horrendalnie droga, a wielkość terminala nie daje pewności zabezpieczenia zapotrzebowania na gaz.
Zdaniem Sawickiego, możliwe jest zaopatrzenie przemysłu w całości w gaz wydobywany w kraju, natomiast do celów ciepłowniczych można by wykorzystywać energię uzyskiwaną np. z wierzby energetycznej. Jak zauważył, takie paliwa są tańsze od gazu, a nawet od węgla.
Według PSL, fundamentalne znaczenie powinna mieć produkcja energii z biomasy, biopaliw, biogazu i energii geotermicznej. Biomasa jest największym źródłem energii odnawialnej na świecie. Może być wykorzystana w postaci paliw stałych (drewno, słoma) i gazowych produktów fermentacji odpadów organicznych.
Zdaniem Pawlaka, w celu skutecznego i pilnego uruchomienia produkcji biopaliw należy natychmiast wdrożyć stosowne inicjatywy ustawodawcze, znieść bariery ograniczające rozwój zielonego paliwa w Polsce, wprowadzić odpowiednie programy wsparcia alternatywnych źródeł energii oraz wprowadzać ulgi podatkowe.
Według PSL, Polska musi również sama stworzyć przestrzeń do korzystnej współpracy Polska - Rosja, której początkiem mógłby być szczyt gospodarczy obu państw w Warszawie. "Należy zrobić wszystko co możliwe i konieczne, aby kontakty handlowe z Rosją służyły całemu polskiemu społeczeństwu i kreowały nowe miejsca pracy. Polska racja stanu wymaga dostrzegania i wykorzystywania różnych możliwości współpracy na arenie międzynarodowej" - ocenił Pawlak.