Około miesiąca potrwają negocjacje General Motors i ukraińskiego AwtoZAZ. Ich efektem będzie między innymi decyzja o modelu samochodu produkowanym w warszawskiej FSO - pisze "Rzeczpospolita" w tekście "Więcej samochodów z FSO". W tym roku wygasa umowa zezwalająca żerańskiej fabryce na produkowanie starszych modeli Daewoo ze znakiem FSO, a General Motors jest zdecydowany wykorzystać popyt na produkowane w Korei chevrolety i umieścić ich produkcję w którymś z krajów europejskich. Wbrew temu, co pisała agencja AFP, General Motors nie planuje natomiast kupna fabryki pod Warszawą. Informację tę kategorycznie zdementował rzecznik GM Europe, Mark Kempe.
Na twarzy prezydenta widzę rodzaj bojaźni przed mediami - mówi "Superexpressowi" medioznawca prof. Wiesław Godzic. Polska Agencja Prasowa przeprowadziła wywiad przed pierwszą zagraniczną wizytą prezydenta. Kiedy dziennikarze przesłali mu tekst do autoryzacji, dowiedzieli się, że jej nie będzie. Kolejnego wywiadu w ubiegłym miesiącu prezydent udzielił "Życiu Warszawy". Gdy rozmowa była w autoryzacji, dziennik opublikował artykuł, którego tezami prezydent poczuł się urażony. Na autoryzację "ŻW" wciąż czeka. O wywiad z Kaczyńskim zabiegała też "Gazeta Wyborcza". Pomimo prób zaproszenia Lech Kaczyński jeszcze nie pojawił się ani w radiu publicznym, ani w stacjach komercyjnych. - Prezydent nigdy nie będzie w mediach tak częstym gościem jak liderzy partii czy premier. Chcemy pokazywać jego ciężką pracę i jej efekty - tłumaczy Adam Bielan, eurodeputowany PiS, w tekście "Prezydent nabiera wody w usta".
W Ministerstwie Pracy trwają właśnie prace nad ustawą, która ma przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia - ustalili dziennikarze "Faktu". Przygotowywany projekt zakłada, że jednolita do tej pory dla całego kraju stawka płacy minimalnej, gwarantowana przez państwo, będzie teraz zróżnicowana w zależności od regionu. W regionach bogatszych ma być ona większa, a w biedniejszych mniejsza. Takie rozwiązanie, zdaniem urzędników, ma zachęcić ludzi do pracy i jest stosowane w innych krajach. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że na zachodzie Europy płaca minimalna jest znacznie wyższa. I to właśnie sprowadza ministerialny projekt do absurdu, gdyż ludzie z biedniejszych regionów Polski mogą nie mieć za co żyć - czytamy w tekście "Walczmy z bezrobociem, ale rozsądnie"
LPR szykuje się do batalii o samorząd. W wygraniu wyborów mają jej pomóc partyjne szkolenia, które poprowadzą m.in.dziennikarze mediów o. Tadeusza Rydzyka - informuje "Życie Warszawy" w artykule "Nasz Dziennik będzie szkolił działaczy LPR". Kandydaci Ligi mają się uczyć m.in. o kompetencjach samorządu i programie partii. W zamierzeniu LPR nie będą to akademickie rozważania. Tylko "ukazywanie na konkretnych przykładach, zaczerpniętych z ostatniego piętnastolecia polskiego samorządu: korupcji, niegospodarności, nadużyć, malwersacji środków publicznych, pogardy dla obowiązującego prawa, kumoterstwa, poplecznictwa i protekcjonizmu". W programie szkolenia są też wykłady o roli mediów oraz przygotowujące do pełnienia funkcji w radach nadzorczych gminnych spółek. Kandydaci dostaną również wskazówki, jak skutecznie poprowadzić kampanię wyborczą. A uczyć ich będą, oprócz radnych, posłów i naukowców, także dziennikarze i publicyści z "Naszego Dziennika", "Nowej Myśli Polskiej" i "Sprawy Polskiej".
Przegląd prasy przygotował
Sergiusz Sachno
Przegląd prasy
Od poniedziałku, 13 lutego 2006, publikujemy codzienny przegląd prasy. Możesz go zamówić w formie newslettera, odwiedzając stronę: http://www.wprost.pl/newsletter/