Najwyższe miejsce wśród Polaków - pozycję 382. - zajął właściciel telewizji Polsat 51-letni Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem szacowanym na 2 miliardy dolarów.
Kolejnymi Polakami na liście są 44-letni prezes Getin Holding S.A., Leszek Czarnecki i 56-letni prezes Kulczyk Holding S.A., Jan Kulczyk. Biznesmeni, każdy z majątkiem w wysokości 1 miliarda dolarów, znaleźli się na 746. miejscu, zajmowanym poza nimi przez szereg innych osób.
Drugim najbogatszym człowiekiem na świecie okazał się inwestor giełdowy Warren Buffett z 42 miliardami dolarów, a trzecim Carlos Slim Helu - główny akcjonariusz meksykańskiego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego Telmex z 30 miliardami dolarów.
Kolejne miejsca zajęli szwedzki założyciel Ikei Ingvar Kamprad z 28 miliardami dolarów, indyjski przedsiębiorca branży hutniczej Lakshmi Mittal oraz Paul Allen, który w latach 70. wraz z Billem Gatesem napisał program Basic. Tuż za nimi ulokował się nowicjusz w pierwszej dziesiątce - potentat branży przedmiotów luksusowych Bernard Arnault.
Grono miliarderów na świecie powiększyło się o 102 osoby; obecnie jest ich 793 - więcej niż kiedykolwiek. Stało się tak przede wszystkim w efekcie wzrostu kursów akcji. Pozycję 746. z miliardem dolarów zajmuje autorka książek o Harrym Potterze, Joanne K. Rowling, która jeszcze przed 10 laty utrzymywała się z pomocy społecznej.
452 miliarderów doszło do fortuny nakładem własnej pracy, pozostali są spadkobiercami. Najwięcej, bo 40 miliarderów mieszka w Nowym Jorku, 30 w Londynie, a 25 w Moskwie. Jednak najbogatszy Rosjanin, 39-letni Roman Abramowicz (11. miejsce na liście z 18,2 mld dolarów) mieszka obecnie na stałe w Wielkiej Brytanii.
Najmłodsza w grupie miliarderów jest 22-letnia Hind Hariri, która odziedziczyła fortunę po swoim zamordowanym w ubiegłym roku ojcu, wieloletnim premierze Libanu i biznesmenie Rafiku al-Haririm.
pap, ab