"Potrzebne jest zbliżenie, potrzebny dialog. Myślę, że papież Benedykt XVI wezwał wszystkich, i rzymskich katolików, i także zwrócił się do innych wyznań (...), że potrzebny nam jest dialog. Z tego dialogu będzie współpraca wypływała" - dodał ks. Szymaniuk rzecznik prasowy prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Przyznał, że istnieje problem małżeństw mieszanych (papież wspomniał o nich jako o jednym z dwóch najważniejszych płaszczyzn do współpracy ekumenicznej).
"Zapewne papież wzywa wszystkie strony, także Kościół rzymskokatolicki, do odnalezienia wspólnego stanowiska w sprawie małżeństw mieszanych. Do tej pory nie zostało to określone, dialog był prowadzony, był zrywany, wznawiany, ale nie ma wspólnego wypracowanego stanowiska i dlatego są różne sytuacje" - dodał rzecznik prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Według niego, potrzebny jest także dialog na płaszczyźnie teologicznej, bo są różnice w pojmowaniu tego sakramentu w Cerkwi i w Kościele katolickim. A małżeństwo - jak zaznaczył ks. Szymaniuk - niesie za sobą również konsekwencje dla wychowania dzieci.
Prawosławni duchowni z województwa podlaskiego przyznają, pytani o małżeństwa mieszane, że sprawa nie jest uregulowana i takiej regulacji wymaga, bo wiara bywa przedmiotem poważnych małżeńskich konfliktów. A w niektórych parafiach małżeństwa katolicko- prawosławne stanowią jedną trzecią wszystkich związków.
Rozmowy obu Kościołów, także na poziomie diecezji, trwają z przerwami od wielu lat, ale dotąd nie osiągnięto kompromisu dotyczącego jednego standardu postępowania w takiej sytuacji.
pap, ab