"O ile mi wiadomo nie ustalono nowego terminu wizyty" - powiedział anonimowy przedstawiciel biura prasowego Downing Street. Według niego, powodem są trudności z ustaleniem terminu możliwego do przyjęcia dla obu stron.
Downing Street określa pobyt Krawczyka jako "prywatny" i zgodnie z przyjętą dyplomatyczną konwencją nie chce go oficjalnie komentować.
W ubiegłym tygodniu "Dziennik" napisał o odwołaniu planowanej na czerwiec wizyty Kaczyńskiego w Wielkiej Brytanii. Gazeta spekulowała, że powodem mogła być różnica zdań między brytyjskim premierem a polskim prezydentem, co do przyszłości Unii Europejskiej.
Wówczas Krawczyk podkreślał, że wizyta prezydenta w Wielkiej Brytanii nie została odwołana, tylko przełożona i prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu lub na początku października. "Stosunki polsko-brytyjskie są bardzo dobre, w wielu sprawach mamy podobne poglądy (...) nie ma żadnej podstawy do stwierdzeń o jakichkolwiek napięciach, zgrzytach, załamaniach w stosunkach polsko-brytyjskich" - mówił Krawczyk.
Także ambasada brytyjska w Warszawie zaprzeczyła wtedy, jakoby powodem przełożenia wizyty były jakiekolwiek inne względy, poza kalendarzowymi.
Sierpień i wrzesień to w Wielkiej Brytanii sezon martwy politycznie.
Z kolei jeśli chodzi o terminy jesienne (koniec września, początek października, o czym mówił Krawczyk), to zdaniem ekspertów w Londynie, trudność może jednak stwarzać to, iż w W. Brytanii odbywają się wówczas doroczne zjazdy wszystkich głównych partii politycznych, a na premiera Blaira nasila się presja, by ogłosił datę swego odejścia z urzędu, korzystając z okazji, jaką będzie partyjny zjazd laburzystów.
W piątek Andrzej Krawczyk został przyjęty na Downing Street przez szefa kancelarii Tony'ego Blaira Jonathana Powella i doradcę premiera Nigela Sheinwalda. W spotkaniu wzięli też udział doradca brytyjskiego premiera ds. UE i szef sekretariatu ds. europejskich.
Według komunikatu prasowego Kancelarii Prezydenta, podczas konsultacji z przedstawicielami administracji brytyjskiej Krawczyk rozmawiał także o bezpieczeństwie międzynarodowym, przyszłości Unii Europejskiej, stabilizacji Iraku, irańskim programie nuklearnym oraz jesiennym szczycie NATO w Rydze.
pap, ab