Sąd uznał, że Renata Beger od czerwca do sierpnia 2001 r. dopuściła się nadużycia i fałszerstwa przy sporządzaniu list osób popierających kandydatów Samoobrony w wyborach do Sejmu i wykorzystała nieprawdziwe dane do rejestracji listy kandydatów.
Jako kluczowe w sprawie sąd uznał zeznania współoskarżonego w procesie Ryszarda Przybylskiego, który przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze. Sąd skazał go za fałszowanie list wyborczych na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.
Według ustaleń sądu Renata Beger dostarczyła Przybylskiemu i innym nieustalonym osobom listy z danymi wyborców, które bez ich wiedzy były wpisane na listy popierające kandydatów Samoobrony w wyborach do Sejmu, a następnie posłużyła się tak sfałszowanymi dokumentami do rejestracji listy kandydatów w Państwowej Komisji Wyborczej.
Uzasadniając wyrok sędzia Maciej Płóciennik powiedział, że sąd chciał wykazać społeczeństwu, że posłanka nie pozostanie bezkarna, a dla pozostałych wyrok ten powinien stać się przestrogą przed "zdobywaniem władzy metodami nieuczciwymi".
Renata Beger, która nie stawiła się w piątek w pilskim sądzie powiedziała, że będzie się odwoływać od orzeczenia sądu.
Jak dodała, nie spodziewała się innego wyroku, bo w momencie, kiedy był odczytywany wyrok dla Przybylskiego, sąd skomentował wyraźnie sprawę "i już wówczas zostałam uznana za osobę winną" - powiedziała.
Posłanka podkreśliła, że jako osoba upoważniona do złożenia listy wyborczej nie miała żadnych możliwości sprawdzenia, czy ta lista była prawdziwa. "Takich możliwości nie ma osoba zgłaszająca i o tym mówi wyraźnie nawet ordynacja wyborcza" - zaznaczyła Beger.
Wyrok jest nieprawomocny. Proces trwał od listopada 2004 r. i odbywał się w trybie uproszczonym, tzn. rozprawy mogły być prowadzone bez obecności oskarżonej. Na 45 rozprawach przesłuchano 1350 osób a zeznania kolejnych 423 odczytano.
Wyrok na Beger nie jest jedynym, jaki ciąży na posłach Samoobrony. Szef partii Andrzej Lepper ma pięć prawomocnych wyroków m.in. roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata za zorganizowanie nielegalnej blokady przejścia granicznego w Świecku oraz roku i trzy miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za pomówienie polityków PO i SLD.
Posłanka Samoobrony Danuta Hojarska została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat za przywłaszczenie maszyn rolniczych.
W czerwcu stołeczna prokuratura ponownie wystąpiła o uchylenie immunitetu innemu posłowi Samoobrony - byłemu trenerowi piłkarskiej reprezentacji Polski Januszowi Wójcikowi za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Grozi za to do 2 lat więzienia.
pap, ss, ab