Jak argumentował na czwartkowej konferencji prasowej wicepremier i prezes Ligi Roman Giertych, pięć partii, które weszły do obecnego parlamentu, głosiło potrzebę ochronę życia od momentu poczęcia. W ocenie polityka LPR, obecny układ w Sejmie umożliwia wprowadzenie takich zmian, a - jak mówił - "być może takiego drugiego Sejmu długo nie będzie".
Jego zdaniem, byłby to "epokowy krok", dzięki któremu zrealizowany zostałby testament Jana Pawła II.
Giertych podkreślił, że w sprawie poprawki Ligi do Konstytucji rozmawiał już z wicepremierem i liderem Samoobrony Andrzejem Lepperem.
Lepper, pytany na konferencji prasowej, odparł, że Samoobrona poprze poprawkę Ligi. "Nasze stanowisko jest jednoznaczne: ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Uważamy, że koalicja powinna to poprzeć" - zaznaczył lider Samoobrony.
Dopytywany przez dziennikarzy o stanowisko PiS w sprawie pomysłu Ligi, Giertych odpowiedział, że "w sprawie ochrony życia poczętego Liga nie ma co konsultować z PiS". "Stanowisko PiS w tej sprawie było zawsze jednoznaczne. Ta partia niejednokrotnie poruszała tę sprawę stanowczo. O głos PiS w tej sprawie jestem całkowicie spokojny" - podkreślił.
Dziennikarze pytali również, dlaczego LPR zdecydowała się zgłosić poprawkę do Konstytucji w sytuacji, gdy kluby parlamentarne zgodziły się, że przy okazji ENA nie będą zgłaszane poprawki do ustawy zasadniczej w innych tematach.
"W tej umowie nie uczestniczyła LPR, ponieważ od początku była przeciwna ENA. Nie możecie od nas wymagać respektowania umów między tymi ugrupowaniami, które porozumiały się w sprawie ENA. Żadne umowy co do ograniczania zakresu zmian w Konstytucji nigdy nas nie obowiązywały" - mówił Giertych.
pap, ss