Prezydent RP Lech Kaczyński, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz prymas Polski kard. Józef Glemp byli honorowymi gośćmi pokazu filmu "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" w reżyserii Giacomo Battiato. Uroczysty pokaz - zorganizowany z okazji przypadającej w poniedziałek 28. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża - odbył się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
W Teatrze Wielkim byli również: były prezydent Lech Wałęsa, wicepremier i minister edukacji Roman Giertych, przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper, szef polskiej sekcji watykańskiego Sekretariatu Stanu ks. Paweł Ptasznik, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ks. prałat Sławomir Oder, fotograf papieski Arturo Mari. Obecni byli także Battiato i odtwarzający postać Jana Pawła II Piotr Adamczyk.
"To jest film pokazujący, jak uniwersalna była wizja Ojca Świętego" - powiedział dziennikarzom po obejrzeniu filmu prezydent Lech Kaczyński odnosząc się do ukazanych w obrazie licznych podróży apostolskich Jana Pawła II.
"Kościół rzymski jest kościołem uniwersalnym. Bardzo dobrze, że to zostało w tym filmie podkreślone (...) Ostatnie sceny filmu były wyjątkowo wzruszające" - podkreślił prezydent. Pochwalił też kreację aktorską Adamczyka: "Mamy kolejne dzieło z bardzo dobrą kreacją polskiego aktora. Podziwiam jego grę. Młody człowiek musiał zagrać papieża, który odchodząc miał ponad 80 lat".
"To było dla mnie wielkie przeżycie" - odpowiedział kard. Dziwisz pytany o to, co czuł oglądając film. "Chwilami łzy ciekły mi z oczu, czasem mocniej biło serce" - dodał. Kardynał podkreślił, że film pokazał "autentycznego papieża Jana Pawła II, z jego siłą charakteru i siłą serca".
Obraz jest kontynuacją głośnej filmowej opowieści o młodości i krakowskich latach Karola Wojtyły, pod tytułem "Karol - człowiek, który został papieżem". Film stanowi koprodukcję Kanady, Polski i Włoch.
Battiato przedstawił w nim kolejne lata pontyfikatu Jana Pawła II, począwszy od 1978 roku. Ukazane zostały pierwsze pielgrzymki papieża - m.in. do Polski - oraz wsparcie, jakie Ojciec Święty dawał "Solidarności". Dużo miejsca poświęcono księdzu Jerzemu Popiełuszce. Znaczną część opowieści stanowią obrazy z podróży walczącego o prawa człowieka papieża - m.in. do Afryki, Ameryki Łacińskiej i do Indii.
Bardzo szczegółowo przedstawiony został zamach na Jana Pawła II oraz reakcje działaczy komunistycznych na wiadomość, że papież przeżył. Battiato z dużą precyzją przedstawił też kolejne etapy choroby Parkinsona, która stopniowo pozbawiała papieża sprawności fizycznej i możliwości mówienia. Pokazał również czuwanie wiernych aż do ostatnich chwil życia Jana Pawła II. Końcowe sceny filmu przedstawiają pogrzeb papieża-Polaka.
W filmie obok Piotra Adamczyka występują m.in.: Dariusz Kwaśnik (jako ks. Stanisław Dziwisz), Artur Żmijewski (jako ks. Jerzy Popiełuszko), Alberto Cracco (kard. Agostino Casaroli), Adriana Asti (Matka Teresa), Paolo Maria Scalondro (gen. Wojciech Jaruzelski), Lech Mackiewicz (prymas Stefan Wyszyński), Mario Prosperi (kard. Angelo Sodano), Siergiej Pietrow (Nikita S. Chruszczow) oraz Michele Placido (jako papieski lekarz Renato Buzzonetti). Autorem muzyki jest Ennio Morricone.
W sobotę obraz "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" miał uroczystą premierę w Wadowicach, rodzinnym mieście Jana Pawła II. Adamczyk i Batiatto zostali przywitani owacjami. Pokaz filmu zakończył się gromkimi brawami.
Watykańska premiera tego filmu odbyła się 30 marca tego roku z udziałem Benedykta XVI i zakończyła się długą owacją na stojąco. W wygłoszonym po projekcji przemówieniu papież podkreślił, że film przedstawia jego poprzednika jako "niestrudzonego proroka nadziei i pokoju".
Film można od piątku oglądać w polskich kinach.
"Nachylenie Boga"
Z okazji 60. rocznicy debiutu poetyckiego Karola Wojtyły na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Grzegorza Łęcickiego "Nachylenie Boga. O młodzieńczej poezji Karola Wojtyły". To właśnie w 1946 roku w wydawanym przez krakowskich karmelitów "Głosie Karmelu" ukazały się anonimowo fragmenty poematu "Pieśń o Bogu ukrytym". To pierwsza na rynku wydawniczym książka poświęcona młodzieńczej poezji Karola Wojtyły.
Autor podzielił literacką twórczość Wojtyły na trzy zasadnicze okresy, odpowiadające kolejnym etapom jego życia. Pierwszy okres obejmuje lata 1938-1946. Jest to okres młodzieńczej twórczości, połączonej ze studiami polonistycznymi i teologicznymi, a także z aktorstwem, teatrem oraz poszukiwaniem własnej drogi życiowej, swojego powołania i dojrzałości. Drugi etap twórczości Karola Wojtyły obejmuje lata 1946-1978, czyli czas posługi kapłańskiej i biskupiej w metropolii krakowskiej. Okres trzeci od 1978 do 2005 r., to lata pontyfikatu Jana Pawła II. Poszczególne okresy papieskiej twórczości będą analizowane w kolejnych książkach Grzegorza Łęcickiego.
"Nachylenie Boga" to monograficzne studium dotyczące najwcześniejszego okresu twórczości poetyckiej Karola Wojtyły, czyli lat 1938-1946, analiza jego wierszy młodzieńczych, dramatów okupacyjnych, a przede wszystkim mistycznego poematu "Pieśni o Bogu ukrytym". Omówienie poszczególnych utworów jest poprzedzone syntetycznym przypomnieniem biografii przyszłego Papieża od dzieciństwa w Wadowicach do wyjazdu na studia do Rzymu w 1946 r.
Wczesną twórczość Karola Wojtyły charakteryzuje zachwyt nad pięknem natury, ogromna radość życia, optymizm, a także entuzjastyczne i wyjątkowo emocjonalne podejście do świata stworzonego przez Boga. Podkreśla rolę poety jako wieszcza i proroka. Młody Wojtyła czerpał inspiracje głównie z "Biblii". Analizował także symbole i wątki występujące w "Nowym Testamencie", nadające jego poezji charakter uniwersalny. Utwory poetyckie świętego Jana od Krzyża stały się dla Karola Wojtyły inspiracjami do powstania "Pieśni o Bogu ukrytym". To niesamowite dzieło ukazuje dojrzałość autora zarówno jako poety, jaki i człowieka oraz chrześcijanina, który odpowiedział na Boże wezwanie.
"Dalekie wybrzeża ciszy zaczynające się tuż za progiem,
Musisz stanąć i patrzeć coraz głębiej i głębiej,
Myślałeś, że cię życie ukryje przed tamtym Życiem,
Z nurtu tego - co wiedz - że nie ma powrotu.
Objęty tajemniczym pięknem wieczności!
Trwać i trwać."
Karol Wojtyła frag. "Wybrzeża pełne ciszy" z "Pieśni o Bogu ukrytym"
Papież na żywo
"Karol Wojtyła, papież na żywo" - to tytuł wydanej we Włoszech książki oraz płyty DVD, które zostały zaprezentowane w poniedziałek w Rzymie. Obie te publikacje, stanowiące podsumowanie kwietniowej sesji na Uniwersytecie Gregoriańskim w Wiecznym Mieście, przedstawiają cały pontyfikat z punktu widzenia związków z telewizją. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu arcybiskup John Foley powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie Radia Watykańskiego, że "Jan Paweł II nie oszczędzał się przed mediami aż do ostatniego pożegnania". "Swoim życiem i także swą śmiercią uczynił dar z samego siebie dla świata poprzez media i była to najwspanialsza forma katechezy" - dodał amerykański arcybiskup.
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka podkreśliła, że tom oraz płyta stanowią cenny przewodnik w telewizyjnej rekonstrukcji pontyfikatu Jana Pawła II, także jego pierwszych podróży do Polski.
Najciekawszym elementem załączonej płyty DVD jest film dokumentalny, będący zestawieniem niezależnych nagrań z przebiegu pierwszej papieskiej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku oraz tego, jak w zmanipulowany sposób przedstawiała ją polska telewizja.
ab