Zaproszenie dla Gronkiewicz-Waltz do wspólnego złożenia 11 listopada wieńca przed Grobem NŻ ponowił pełniący funkcję prezydenta stolicy Kazimierz Marcinkiewicz. "Zapraszam Hannę Gronkiewicz-Waltz, aby razem ze mną i Markiem Borowskim złożyła wieniec w imieniu Warszawy" - powiedział Marcinkiewicz. Poinformował, że już półtora miesiąca temu zaprosił Gronkiewicz-Waltz i kandydata Lewicy i Demokratów Marka Borowskiego do wspólnego złożenia wieńca w dniu 11 listopada. "To zaproszenie jest dziś i jutro aktualne" - dodał.
Rzecznik kandydatki PO Tomasz Andryszczyk powiedział, że należy się spodziewać, iż Gronkiewicz-Waltz weźmie udział w sobotnich uroczystościach, ale zaznaczył, że nie ustalono, czy złoży ona wieniec razem ze swoimi konkurentami na urząd prezydenta stolicy.
Podczas piątkowej debaty TVN24, "Gazety Wyborczej" i "Przekroju" Gronkiewicz-Waltz potwierdziła swoją obecność na sobotnich uroczystościach. Zaznaczyła jednak, że decyzję o tym, czy przyjmie zaproszenie p.o. prezydenta Warszawy, podejmie dopiero po rozmowie z "tymi jej kolegami, którzy nie będą mogli złożyć wieńca".
Marek Borowski powiedział, że otrzymał od prezydenta zaproszenie na uroczystości Święta Niepodległości na pl. Marszałka Piłsudskiego i, że weźmie w nich udział. Odnosząc się do zaproszenia wystosowanego przez K. Marcinkiewicza powiedział, że "można by rozważyć przyjęcie propozycji, pod warunkiem że idziemy we trójkę" - podkreślił.
Przedstawiciele klubu parlamentarnego PO chcieli złożyć wieniec w sobotę w ramach uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Klub zwrócił się w tej sprawie do szefa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Szczygły, jednak Szczygło odmówił, tłumacząc, że takiej możliwości nie przewiduje ceremoniał wojskowy. Dlatego Gronkiewicz- Waltz postanowiła złożyć kwiaty przed GNŻ w piątek.
W rozmowie z dziennikarzami Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że składała wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza m.in. 1 sierpnia i 1 września. Dodała, że przed każdym z tych świąt Platforma kierowała pismo do Kancelarii Prezydenta i za każdym razem otrzymywała odpowiedź, że delegacja może złożyć wieniec w nieoficjalnej części uroczystości. "Nie wiem, czemu nie mogło tak być i tym razem" - powiedziała.
Kandydatka PO zaprzeczyła, jakoby "spór o wieńce" był elementem kampanii jej i Platformy przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. "To PiS i premier Jarosław Kaczyński wyznaczyli termin wyborów na 12 listopada, tuż po Święcie Niepodległości" - powiedziała.
Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta podkreślają, że zgodnie z ceremoniałem wojskowym wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza składają władze państwowe: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Szczygło mówił w czwartek, że przedstawiciele klubów mogą złożyć kwiaty po uroczystości złożenia wieńców przez najwyższe władze.
pap, ab