Jak przekazał sekretarz generalny NATO, obecnie w regionie przebywa stała grupa nr 2 okrętów NATO pod dowództwem Niemiec. „Zostanie jej wydany rozkaz przeprowadzenia rozpoznania, monitoringu i nadzoru nielegalnych ruchów na Morzu Egejskim we współpracy z odpowiednimi władzami i w powiązaniu z agencją UE ds. ochrony granic Frontex” - przekazał.
Jens Stoltenberg podkreślił przy tym, że nie chodzi o to, aby „zatrzymywać lub zawracać łodzie z uchodźcami” . „NATO będzie się dzieliło kluczowymi informacjami, żeby pomóc w zwalczaniu handlu ludźmi i organizacji przestępczych. Będziemy współpracować z narodowymi strażami wybrzeża i z UE” - podkreślił.
IOM: W 2016 r. do Grecji i Włoch przybyło ponad 76 tys. imigrantów
Ponad 76 tysięcy imigrantów przybyło do Grecji i Włoch drogą morską między 1 stycznia a 7 lutego - poinformowała Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM).
Dla porównania w pierwszych dwóch miesiącach 2015 roku, do Grecji przybyło 3952 imigrantów, natomiast do Włoch 7882.
Jak dodała Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji, liczba ofiar na Morzu Śródziemnym od 1 stycznia 2016 roku osiągnęła 409, wobec 428 zgonów w okresie między 1 stycznia a 28 lutego w 2015 roku.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób..
Kryzys migracyjny a Schengen
Problem rozwiązania kryzysu migracyjnego wielokrotnie był poruszany przez polityków europejskich, często w kontekście dalszego istnienia strefy Schengen. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła ostatnio opinię, że utrzymanie systemu swobodnego przemieszczania się w ramach Schengen zależne jest od wprowadzenia sprawiedliwego podziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie UE. Na spotkaniu ministrów krajów członkowskich, które miało miejsce 20 listopada 2015 roku, podjęto ustalenia odnośnie szeregu nowych działań w zakresie nadzoru, kontroli granicznej oraz kontroli broni na terenie Unii Europejskiej.
business-standard.com, wprost.pl, iom.int, Reuters