-
Migranci, którym przyjazd na Białoruś ułatwił reżim Aleksandra Łukaszenki, koczują wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. W poniedziałek cudzoziemcy opuścili swoje tymczasowe obozowiska i udali się w rejon nieczynnego przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica. Służby szacują, że grupa liczy około 3,5-4 tys. osób.
-
Do ochrony polskiej granicy w sytuacji kryzysu zmobilizowano oprócz Straży Granicznej także funkcjonariuszy policji, żołnierzy Wojska Polskiego i przedstawicieli WOT.
-
Około godziny 10 migranci rozpoczęli atak na polskie służby strzegące przejścia Bruzgi-Kuźnica. W kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy poleciały kamienie i granaty hukowe. Polacy odpowiedzieli armatkami wodnymi. Rannych zostało kilkoro funkcjonariuszy
Granica polsko-białoruska – relacja na żywo
- 22:22
- Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Po najświeższe informacje z granicy polsko-białoruskiej i nie tylko zapraszamy jutro na Wprost.pl
- 22:17
- Do wolontariuszy z Grupy Granica, którzy pomagają migrantom koczującym przy granicy polsko-białoruskiej dołączyła na kilka dni Maja Ostaszewska. Wcześniej w Nowym Teatrze w Warszawie aktorka zorganizowała zbiórkę darów dla migrantów. Na Podlasie udali się także m.in. Maciej Stuhr oraz Mateusz Janicki.
W akcję pomocy migrantom włączyła się także Anita Sokołowska.
– Sytuacja na granicy jest nieludzka. Tam są rodziny z dziećmi, starsze schorowane osoby, którym nie jest udzielana pomoc medyczna. A nawet jeśli jest udzielana i lekarze tam dojadą, to wcale nie jest powiedziane, że ci ludzie są bezpieczni. To osoby po 17 razy wracane na stronę białoruską, gdzie są – powiedzmy sobie szczerze – torturowane przez służby białoruskie – opowiadała aktorka
Dramatyczna relacja Anity Sokołowskiej z granicy. „Dwie godziny od Warszawy umierają ludzie” - 22:10
- Wójt gminy Kuźnica: Każdy współczuje tym osobom
- Mieszkańcy czasem wspominają, że spotkali w lesie migrantów, ja nie spotkałem żadnej takiej osoby. Każdy współczuje tym osobom. Jeżeli ktoś zgłosi się po pomoc - nikt im nie odmówi - przekazał wójt gminy Kuźnica.
Samorządowiec stwierdził także, że gmina "stoi murem za polskim mundurem". - Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z tego, że służby działają na terenie, mieszkańcy wspierają te jednostki jak mogą - dodał. - 22:03
- Granica polsko-białoruska. Trudna sytuacja migrantów
– Niedawno dostaliśmy informację o Syryjczyku, który leżał sam w podmokłym lesie. Potrzebował pomocy, nie mógł jeść ani pić, ponieważ był tak wyczerpany, że wymiotował wodą. Miał problemy z nogą i chyba też połamane żebra. Wymagał wyniesienia z tamtego miejsca – opowiada Joanna Łapińska z Białowieży. – Poszłyśmy tam z koleżanką i wezwałyśmy też znajomych, którzy pomogli go wynieść. Poczekaliśmy aż przyjedzie karetka. Innym razem pojawił się sygnał o rodzinie z dziećmi – dodaje.
Uwaga! TVN: Trudna sytuacja na granicy. „Migranci są tak wyczerpani, że wymiotują wodą” - 21:46
- Od jutra zaczyna działać infolinia wsparcia dla rodzin oraz żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej realizujących zadania na polsko-białoruskiej granicy. Będzie można uzyskać pomoc prawną, psychologiczną oraz duszpasterską
- 21:41
- Granica polsko-białoruska. Bilans rannych
Szef policji przekazał, że w sumie w wyniku starć między policją a migrantami było 12 rannych - 9 policjantów, 2 strażników granicznych i żołnierz.
- 21:36
- Trwa spór między europosłanką Koalicji Obywatelskiej Janiną Ochojską a Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem. Kością niezgody są działania polskich służb na granicy polsko-białoruskiej
wprost.pl - 21:24
- Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rekomenduje przyjęcie zmian w ustawie o ochronie granicy państwowej. W projekcie ustawy wspomniano m.in. o nowych regulacjach dla dziennikarzy i dodatkowych uprawnieniach dla funkcjonariuszy SG
Sejmowa komisja za zmianami w przepisach o ochronie granicy. Nowe uprawnienia dla SG - 21:16
- Z informacji służb wynika, że znacząco wydłużył się czas oczekiwania na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach, a więc jedynym w regionie przejściu, które obsługuje graniczny ruch towarowy. Czas oczekiwania to obecnie około 39 godzin
- 21:12
- Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych po raz drugi w ciągu trzech dni rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem. W komunikacie po zakończeniu rozmów Josep Borrell podkreślił, że wezwał przedstawiciela białoruskich władz do podjęcia pilnych działań mających na celu przywrócenie bezpieczeństwa na białoruskich obszarach graniczących z UE
- 21:04
- Na nagraniach, które opublikował niezależny białoruski kanał informacyjny Nexta widać, że część migrantów trafiła do specjalnego centrum transportowo-logistycznego „Bremino”. Rozdano im m.in. kołdry i ubrania. Dziennikarka Bielsat TV Hanna Liubakova dodała, że miejsce, w którym migranci spędzą noc, znajduje się na terenie punktu kontrolnego Bruzgi
Maleje liczba migrantów przy granicy. Niektórzy spędzą noc w centrum logistycznym - 20:56
- O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiał również z unijnymi ministrami obrony narodowej Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
- 20:49
- Granica polsko-białoruska. Wiceszef MSWiA o tym co się dzieje w Kuźnicy
Wiceszef MSWiA Błażej Poboży skomentował w „Gościu Wiadomości” TVP Info sytuację na granicy polsko-białoruskiej i atak migrantów w Kuźnicy. Według wiceministra w najbliższych dniach należy spodziewać się powtórzenia takiego szturmu. Poboży zaznaczył, że po wtorkowych wydarzeniach po stronie polskiej rannych zostało 12 osób. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że Polska dysponuje jeszcze dodatkowymi środkami, które może wykorzystać w przypadku eskalacji konfliktu przy granicy polsko-białoruskiej.
- 20:42
- Na Janinę Ochojską spadła spora fala krytyki. Wszystko przez wpis europosłanki. Ochojska napisała, że „po użyciu armatek wodnych migranci nie mają gdzie się osuszyć i są zagrożeni śmiercią z powodu zamarznięcia”. Zaatakowała również szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz Straż Graniczną obarczając ich winą za sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Prezes PAH odpowiedział Komendant Główny Policji.
– Wszyscy migranci mieliby suchą odzież, gdyby nie zaczęli rzucać kamieniami i kostką brukową w stronę policji. Ze strony policji użycie armatek wodnych było odpowiedzią na niebywałą agresję. Z punktu widzenia policjanta, który dostaje taką kostką, nie ma znaczenia, czy rzuca to migrant, czy chuligan. Jak później lekarz szyje ranę, to tak samo boli – tłumaczył Jarosław Szymczyk.
Komendant Główny Policji odpowiada Ochojskiej. „To są ludzie odważni, a nie pani” - 20:35
- „Prawie wszystkie kraje UE wspierają dziś Polskę w obronie granic przed hybrydowym atakiem Łukaszenki i Putina. Europa rozumie, że kryzys migracyjny z 2015 r. nie może się powtórzyć. Nie chce tego rozumieć tylko totalna opozycja, która razem z Putinem destabilizuje Polski opór” – napisał w mediach społecznościowych Kazimierz Smoliński.
- 20:28
- Ustawa o ochronie granicy budzi emocje.
Zaskakujące słowa wiceministra o dziennikarzach. „Nie chcielibyśmy, żeby dochodziło do starć” - 20:20
- „Życzmy sobie spokojnej nocy” – napisali Terytorialsi. We wpisie zamieszczono kilka hasztagów, m.in. „białoruska granica” oraz „migranci”.
- 20:08
- Granica polsko-białoruska. Nowe dane SG
Straż Graniczna opublikowała najnowszy raport dotyczący sytuacji po wtorkowym ataku migrantów w Kuźnicy. Cudzoziemcy wycofali się w rejon dawnego koczowiska. „W tej chwili przebywa tam około 2 tys. migrantów” – podkreśliła SG.
- 19:59
- Wójt gminy Giby Robert Bagiński zorganizował zbiórkę żywności dla funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. „Ich służba jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Wierzę, że z wiedzą o naszej wdzięczności, ta służba będzie chociaż trochę lżejsza. Wdzięczność, wyrażona chociażby kawą czy ciastkiem, nie zastąpi spokoju i rodzinnego domu, ale może doda siły i otuchy” – podkreślił samorządowiec.
Zbiórka żywności dla funkcjonariuszy pełniących służbę przy granicy Polska-Białoruś - 19:52
- Białoruska dziennikarka Hanna Liubakova nawiązując do zakwaterowania migrantów podkreśliła, że wcześniej migranci przez ponad tydzień przebywali w prowizorycznym namiocie, a miesiąc wcześniej musieli spędzać noc w lesie pod gołym niebem.
- 19:41
- Nexta donosi także, że migranci dostali nowe ubrania. „Białoruski Tydzień Mody przy polskiej granicy” – ironizuje kanał.
- 19:34
- Migrantów znajdujących się w centrum logistycznym odwiedziła przedstawicielka Kościoła Prawosławnego.
- 19:26
- Beata Szydło wstawiła w mediach społecznościowych krótkie wideo opatrzone hasztagiem #MuremZaPolskimMundurem. – Dzisiaj jest bardzo trudny dzień dla Polski. Wszyscy z niepokojem śledzimy wydarzenia na naszej wschodniej granicy. Musimy być wszyscy z naszymi żołnierzami, Strażą Graniczną i funkcjonariuszami, którzy bronią naszego bezpieczeństwa i naszej ojczyzny – powiedziała była premier.
- 19:18
- Granica polsko-białoruska. Reakcja szefa policji
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji napisał w mediach społecznościowych, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wróciła do stanu sprzed ataków. „Ludzie zepchnięci przez służby białoruskie pod ogrodzenie graniczne odpoczywają, a my wspólnie z innymi służbami czuwamy, gotowi na każdy scenariusz pisany przez służby reżimu” – zaznaczył Mariusz Ciarka.
- 19:10
- Temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej był jednym z wątków rozmowy wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego i ambasadora Arabii Saudyjskiej Saada Saleha Alsaleha.
- 18:57
- Gorący przebieg miała dyskusja na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji ws. ustawy o ochronie granicy. Piotr Kaleta z PiS zwrócił się do polityków Lewicy, że „najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo Polaków i politycy biorą za to ciężkie pieniądze”. — Jeżeli wy tego nie rozumiecie, to jest to ogromny skandal — zaznaczył. Tomasz Trela z Lewicy wypomniał rządzącym, że stan wyjątkowy miał trwać jedynie miesiąc.
Gorąca atmosfera na posiedzeniu komisji w Sejmie. „Nie idźcie tą drogą” - 18:47
- Nexta poinformowała również, że Białoruski Komitet Śledczy stwierdził, że „działania Polski można uznać za próbę bezpośredniej agresji na Białoruś”. „Strzelanie do nieuzbrojonych ludzi po stronie białoruskiej grantami hukowymi jest rażącym naruszeniem norm międzynarodowych i praw migrantów ubiegających się o azyl” – czytamy.
- 18:38
- Białoruski niezależny kanał informacyjny Nexta podał na swoim Twitterze wiadomość o siedmiu rannych policjantach. Znacznie ciekawsze jest załączone wideo. Widać na nim kamienie, które poleciały ze strony białoruskiej na polską.
- 18:27
- W jednym z lokalnych serwisów pojawiła się informacja o rzekomej „tajnej decyzji rządu” w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Okazało się, że tekst zamieścili hakerzy, którzy w celu uwiarygodnienia swoich działań włamali się również na konto generała Bogusława Packa i tam również zamieścili artykuł.
Ktoś włamał się na lokalny serwis i zamieścił tekst o „tajnej decyzji rządu” - 18:20
- Granica polsko-białoruska. Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec
Biuro Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta poinformowało, że Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Tematem była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej i NATO.
- 18:13
- Polska policja, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zaznaczyła, że „żaden agresywny tłum nie przekroczy nielegalnie granicy”.
- 18:07
- Podczas rozmowy prezydentów Rosji i Białorusi uwzględniono przeprowadzoną w poniedziałek rozmowę Aleksandra Łukaszenki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Łukaszenka rozmawiał z Putinem. Tematem kryzys migracyjny przy granicy z Polską - 17:54
- Sytuację na granicy skomentował również generał Mirosław Różański. Doradca Polski 2050 powiedział w Wirtualnej Polsce, że na granicę polsko-białoruską „został skierowany ciężki sprzęt bojowy”. Słowom byłego generała Wojska Polskiego zdecydowanie zaprzeczyło Ministerstwo Obrony Narodowej. „Gen. Różański mówi językiem Aleksandra Łukaszenki. Te same zarzuty słyszymy ze strony Białorusi” – zaznaczyło MON.
- 17:43
- Granica polsko-białoruska. Najnowsze informacje
Białoruska dziennikarka Hanna Liubakova publikuje kolejne nagranie przedstawiające, jak wygląda obecnie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Jak zaznaczyła, w tym momencie jest wyraźnie mniej migrantów. Na krótkim nagraniu można zauważyć, że część cudzoziemców rozstawiła już namioty.
- 17:34
- Niezależny kanał informacyjny Nexta z Białorusi doprecyzował, że działania Białoruskiego Komitetu Śledczego dotyczą użycia przez polskie służby armatek wodnych. Jak zaznaczono, śledztwo nie zostało wszczęte w sierpniu 2020 r., kiedy Białorusini protestowali w Mińsku po wynikach wyborów prezydenckich.
- 17:25
- O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiała z przewodniczącymi parlamentów Litwy i Łotwy polska marszałek Sejmu. Elżbieta Witek podkreśliła, że każdy dzień i każda noc przynoszą nowe informacje i zagrożenia. Podczas rozmów poruszono temat wspólnych działań, które kraje mogą podjąć na poziomie swoich parlamentów. Szefowie parlamentów Litwy i Łotwy wyrazili również wyrazy poparcia dla działań podejmowanych przez Polskę.
instagram.com - 17:15
- W wyniku szturmu na polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy rannych zostało siedmiu policjantów. Jeden z mężczyzn został uderzony kamieniem w głowę, urazu głowy doznała również kobieta. Obrażeń rąk i nóg doświadczyło także pięciu innych funkcjonariuszy.
Kryzys na granicy Polska-Białoruś. Policja podaje, ilu funkcjonariuszy zostało rannych podczas szturmu - 17:08
- Białoruski niezależny kanał informacyjny Nexta oraz tamtejszy dziennikarz Tadeusz Giczan ujawnili, jak migranci z polsko-białoruskiej granicy najprawdopodobniej spędzą noc. Na nagraniach widać, że część osób trafiła do specjalnego centrum transportowo-logistycznego „Bremino”. Migranci mają tam zapewnione śpiwory. Giczan zwrócił uwagę, że ten sposób „rozwiązuje aspekt humanitarny”. „Jest mało prawdopodobne, aby Białoruś była w stanie odesłać większość migrantów do domu, więc Polska powinna się spodziewać powrotu do starej taktyki — małych grup wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej” — podsumował białoruski dziennikarz.
- 16:57
- Z kolei białoruska dziennikarka Hanna Liubakova publikuje dowody na to, że tamtejsze siły bezpieczeństwa kontrolują wszystkie działania migrantów. Jeden z pograniczników wydaje komendy „Stop, powiedziałem” lub „Idź, powiedziałem”.
- 16:49
- Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan informuje, że „Białoruski Komitet Śledczy przybył na miejsce w celu zbadania polskich 'zbrodni wojennych’”. „Tak więc dzisiejsze prowokacje ostatecznie nie były daremne. Tymczasem Aleksandr Łukaszenko zaczął rozwiązywać wywołany przez siebie kryzys – część migrantów jest przenoszona do pobliskiego centrum logistycznego” – wyjaśnił.
- 16:42
- Janina Ochojska napisała, że „po użyciu armatek wodnych migranci nie mają gdzie się osuszyć i są zagrożeni śmiercią z powodu zamarznięcia”. Europosłanka wezwała Straż Graniczną i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do „ogarnięcia się”. Wpis wywołał sporo reakcji, głównie negatywnych. Kazimierz Smoliński z PiS zastanawiał się, „co by było, gdyby politycy KO mieli wpływ na rząd Polski”. Krzysztof Bosak z Konfederacji zaznaczył, że wpis europosłanki jest „silnym argumentem za tym, żeby przestać atakować funkcjonariuszy policji i SG”. Jego kolega z Sejmu Robert Winnicki stwierdził z kolei, że „Ochojska oszalała”. Europoseł bronił natomiast Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog.
Janina Ochojska krytykowana po wpisie o migrantach. „Niech się pani ogarnie” - 16:33
- Granica polsko-białoruska. Sejm o ochronie granicy
Tymczasem w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej. W posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych bierze udział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wąsik tłumaczył m.in., że nowelizacja ustawy ma na celu zapewnienie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego skuteczności działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy. Wiceszef MSWiA dodał „ustawa daje możliwość zakazu przebywania w strefie przygranicznej”. Jednocześnie projekt zakłada szereg wyjątków. Właściwy miejscowo komendant Straży Granicznej będzie mógł umożliwić obecność dziennikarzy przy granicy.
- 16:24
- Rosyjski polityk skrytykował Polskę, mówiąc o „całkowicie nieakceptowalnym zachowaniu polskiej strony”. Szef rosyjskiej dyplomacji wspomniał o „strzelaniu nad głowami imigrantów w stronę Białorusi”. „Oni nie mogą nie rozumieć, że naruszają wszelkie normy międzynarodowego prawa humanitarnego” – zaznaczył Siergiej Ławrow. Szef MSZ Rosji zaatakował również Polskę za to, że media nie mogą relacjonować sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Stwierdził, że „nasz kraj chce coś ukryć nie tylko przed samymi mediami”.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostro o Polsce: Całkowicie nieakceptowalne zachowanie - 16:08
- Przedstawiciele MSWiA dziękują podległym służbom za pomoc w obronie granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy. Wiceszef resortu Błażej Poboży wyraził szczególne uznania dla policjantów, którzy byli we wtorek na pierwszej linii frontu. Z kolei Mariusz Kamiński zaznaczył, że dzisiejsze wydarzenia są „kolejnym etapem wojny hybrydowej prowadzonej przez białoruski reżim”. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił i podziękował strażnikom granicznym oraz policjantom za „profesjonalnie działania i poświecenie, dzięki którym udało się zapanować nad sytuację i odeprzeć atak”.
- 15:58
- Granica polsko-białoruska. Śledztwo Tarczyńskiego
Europoseł PiS kolejny raz prowadzi swoje „modowe śledztwo”. Tym razem zwrócił uwagę, że jeden z migrantów ma na sobie kurtkę wartą prawie 1 tys. euro. Dominik Tarczyński swój komentarz osadził w wypowiedzi Donalda Tuska. Szef PO powiedział, że „migranci są biednymi ludźmi szukającymi swojego miejsca na ziemi i potrzebują pomocy”.
Dominik Tarczyński znowu liczy migrantom pieniądze. „Użył” nawet Donalda Tuska - 15:50
- „Nie chcemy zbierać trupów z naszych lasów! Skazywanie ludzi na śmierć z zimna i głodu poprzez nieudzielenie pomocy ma znamiona czynu karalnego” – zaznaczają mieszkańcy przygranicznej Białowieży.
„Znamy ten las lepiej niż służby. Wiemy, że nie da się w nim przetrwać”. Mieszkańcy Białowieży powołują akcję humanitarną - 15:38
- Białoruska dziennikarka Hanna Liubakova donosi, że migranci pod nadzorem białoruskich służb wracają z przejścia granicznego w Bruzgach do wcześniej opuszczonego obozu, który znajduje się kilkaset metrów od granicy polsko-białoruskiej.
- 15:28
- Żołnierz i funkcjonariuszka Straży Granicznej zostali ranni po tym, jak migranci obrzucili Polaków kamieniami. Ranny został także jeden z policjantów, u którego wstępnie zdiagnozowano pęknięcie kości czaszki po uderzeniu przedmiotem. „Dziękuję żołnierzom za powstrzymanie dzisiejszego szturmu. Dzięki Wam Polska wciąż jest bezpieczna. Jesteśmy Wam wdzięczni!” – napisał szef MON Mariusz Błaszczak.
Kolejny szturm migrantów na granicę. Po polskiej stronie zostały ranne trzy osoby - 15:19
- Granica polsko-białoruska. Nagrania MON
Dowód na to, że migranci z granicy polsko-białoruskiej wykorzystują do ataków dzieci, zamieściło również Ministerstwo Obrony Narodowej. Na filmie widać dziecko, które próbuje zasłonić kapturem twarz, a następnie rzuca jakimś przedmiotem w polską stronę.
- 15:06
- „W żadnym wypadku dzieci nie powinny być używane jako broń” – zaznaczył doradca Swiatłany Cichanouskiej Franak Viacorka.
Dziecko po stronie białoruskiej rzuciło kamieniem w polskich strażników granicznych - 14:54
- Swoje nagranie z odpartego ataku migrantów na granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy opublikowało również MON. Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło, że atakującymi byli przede wszystkim młodzi, agresywni mężczyźni. Na filmie widać, jak migranci próbują zniszczyć zapory z drutem kolczastym.
- 14:48
- MSWiA wrzuciło również nagranie z porannego ataku migrantów, do którego doszło na przejściu granicznym w Kuźnicy. Na filmie widać, jak w stronę polskich policjantów lecą różne przedmioty, m.in. kamienie. Resort podsumowując wideo zaznaczył, że „profesjonalne działania policjantów pozwoliły zapanować nad sytuacją”.
- 14:43
- Na granicę polsko-białoruską udali się medycy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, którzy mają dyżurować trybie 24-godzinnym, gdy nie mają dyżurów w swoich placówkach. Wcześniej przebywała tam grupa „Medyków na granicy”, która zakończyła swoją działalność po tym, jak nieznani sprawni uszkodzili ich samochody siekierami.
Kolejna grupa medyków zaczyna misję na polsko-białoruską granicę. „Będziemy działać w interesie wszystkich Polaków” - 14:27
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wstawiło kolejne zdjęcie, na którym widać policjantów zaangażowanych w obronę granicy polsko-białoruskiej.
- 14:18
- Straż Graniczna poinformowała, że cudzoziemcy wracają z przejścia granicznego w Bruzgach na teren wcześniejszego koczowiska znajdującego się kilkaset metrów dalej przy linii granicy.
- 14:09
- Pierwszy lot powrotny do Iraku dla osób, które utknęły na polsko-białoruskiej granicy, ma się odbyć 18 listopada. Reuters podaje, że na lot zarejestrowało się już między 150 a 200 osób, jednak sporo chętnych miało problem z zapisaniem się. W organizację lotu zaangażowana jest ambasada Iraku w Moskwie.
Kryzys na granicy z Białorusią. Migranci chcą wracać? 200 Irakijczyków zarejestrowało się na lot powrotny - 13:48
- Atak migrantów. Poszkodowana strażniczka
Podczas ataku ranna została także funkcjonariuszka Straży Granicznej. Kobietę uderzył jeden z kamieni, udzielono jej pomocy medycznej.
- 13:35
- Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Ranny żołnierz
Resort obrony narodowej podaje, że ranny w zamieszkach został także jeden żołnierz. Mężczyzna został trafiony kamieniem w twarz podczas dzisiejszego ataku migrantów. "Jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - informuje MON. - 13:27
- Policja publikuje nowe zdjęcia z dzisiejszej akcji przy przejściu Bruzgi-Kuźnica.
- 13:15
- Minister obrony naroodwej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom za powstrzymanie szturmu.
- 12:47
- "Nasi żołnierze i funkcjonariusze wykonali zadanie perfekcyjnie. Pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana" - donosi Stanisław Żaryn.
- 12:35
- Ilu migrantów, którzy przekroczyli polską granicę, ubiegało się o azyl w Polsce? Urząd ds. Cudzoziemców przekazał nam dane za ostatnie miesiące.
Granica z Białorusią. Wiemy, ile osób wystąpiło o azyl w Polsce - 12:13
- Za migrantami stoją przedstawiciele białoruskich służb.
- 12:03
- W stronę policjantów lecą już nie tylko kamienie, ale także kostka brukowa. Rosyjska propagandowa telewizja pokazuje, jak migranci rozbierają chodnik.
"W ostatnich dniach z białoruskich zakładów budowlanych wyjeżdżały w stronę granicy ciężarówki m. in. z kamieniami, żwirem" - donosi Stanisław Żaryn.
- 11:48
- "Jeden z policjantów został dość poważnie ranny, aktualnie udzielana jest mu pomoc, karetka pogotowia przewozi Policjanta do szpitala, prawdopodobnie doszło do pęknięcia kości czaszki po uderzeniu przedmiotem" - informuje policja.
- 11:36
- Starcia trwają także w innych miejscach.
- 11:10
- Polska strona była informowana przez niemiecką o rozmowie z Aleksandrem Łukaszenko - poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch.
Białoruski dyktator rozmawiał wczoraj z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa miała trwać około 50 minut. Wcześniej niemiecka polityk dwukrotnie telefonowała do Władimira Putina, który rekomendował bezpośredni kontakt z Łukaszenką. - 10:54
- Granica polsko-białoruska. Białorusini dali migrantom granaty hukowe
MON podaje, że migranci zostali wyposażeni przez białoruskie służby w granaty hukowe i obrzucili polskich żołnierzy i funkcjonariuszy.
- 10:45
- Kolejne nagranie z ataku. MON twierdzi, że migranci zachowują się bardzo agresywnie wobec żołnierzy i policjantów. W kierunku funkcjonariuszy poleciały kamienie. Atak odpierany jest m.in. przy wykorzystaniu armatek wodnych.
- 10:38
- Migranci używają kłód do szturmowania granicy. Dostarczały je białoruskie służby.
- 10:31
- MON pokazuje nagrania z ataku. Policja odpowiedziała migrantom armatkami wodnymi.
- 10:27
- "Trwa atak grupy migrantów na naszych funkcjonariuszy i żołnierzy" - pisze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
- 10:25
- Polska policja informuje, że ze strony osób inspirowanych przez władze białoruskie poleciały w stronę polskich służb kamienie, butelki i kłody, po czym próbowano zniszczyć ogrodzenie graniczne.
"Służby białoruskie nie reagują na dewastację płotu i agresję, służby polskie bronią granicy" - podkreśla policja. - 10:01
- MON donosi o kolejnym incydencie na granicy. Wczoraj w nocy 4 białoruskich funkcjonariuszy próbowało uszkodzić ogrodzenie i zmusić 11 migrantów do wejścia na teren Polski. Żołnierzom udało się udaremnić tę próbę.
- 09:12
- Wąsik: Do strefy nadgranicznej wjadą dziennikarze dużych redakcji
Maciej Wąsik w Radiu Plus podkreślił, że obecnie sytuacja jest najbardziej napięta w okolicach Kuźnicy i Czeremchy. - W pobliżu Czeremchy jest kilka kilkudziesięcioosobowych grup migrantów. Służby białoruskie próbują ich wypychać na polską stronę - powiedział wiceszef MSWiA.
- Łukaszenka zaplanował chyba zrobienie wielkiego Usnarza pod Kuźnicą. Wydaje mi się, że propagandowo mu to nie wychodzi - kontynuował polityk. Maciej Wąsik nawiązał również do pilnego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. - Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, na mocy znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej, dziennikarze z dużych redakcji będą mogli poruszać się w strefie nadgranicznej na zasadach określonych przez Straż Graniczną - powiedział. - Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której praca mediów dezorganizowałaby pracę służb - zaznaczył polityk. - 08:47
- Dziennikarka Hanna Liubakowa informuje, że co najmniej jedna z osób znajdujących się w okolicy przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica została zabrana przez karetkę.
- 08:38
- Telewizja Belsat informuje o przypadku kurdyjskiego dziennikarza, którzy przyleciał na Białoruś, prosił o azyl i został deportowany.
- 08:35
- Nie jest wykluczone, że kolejne przejścia będą zamykane - mówił w Kwadransie Politycznym wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
- 08:03
- Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Raport Straży Granicznej
Jak podaje Straż Graniczna, 15.11 odnotowano 224 próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa. - 07:21
- We "Wprost" publikujemy rozmowę z żołnierką, która jedzie na granicę polsko-białoruską. Ze sobą zabierze cały plecak gazu do kuchenek polowych. Dla siebie i kolegów, którzy są na miejscu, bo o to prosili. Z osobistych rzeczy spakowała trzy różańce. – Będę tam stać pod płotem i się modlić o to, żeby był pokój – mówi nam.
Kryzys na granicy z Białorusią. Rozmawiamy z żołnierką. „Żeby tylko nikogo nie przepuścić. Ale też, żeby nie strzelać” - 07:10
- Ministerstwo Obrony Narodowej publikuje dowody na bezpośrednie zaangażowanie białoruskich służb w eskalowanie kryzysu na granicy. Widać na nim jak Białorusini niszczą ogrodzenie, by umożliwić migrantom przejście.
- 07:05
- Kaczyński: Mamy wojnę hybrydową
- Wojnę hybrydową już mamy. Wojna sensu stricte raczej nam się nie szykuje. Mówię "raczej", bo mamy do czynienia z przeciwnikiem nieprzewidywalnym - Łukaszenką - stwierdził w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński. - 06:38
- Przewozili nimi migrantów. Linie lotnicze Belavia stracą samoloty?
Wykorzystywane przez reżim Łukaszenki do przewozu migrantów białoruskie linie lotnicze Belavia mogą stracić część samolotów. Szef MSZ Irlandii Simon Coveney mówił w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli, że dzierżawionych przez irlandzkie firmy jest 17 spośród 30 maszyn latających we flocie białoruskiego przewoźnika. Umowa ma być zerwana. - 06:12
- Podlaska policja pokazuje, jak wyglądała wczorajsza próba sforsowania polskiej granicy w okolicach Starzyny.
- 05:51
- 25-letni Kurd zmarł przy granicy białorusko-polskiej. Jego ciało przewieziono do Iraku
Agencja Associated Press przytacza relację rodziny 25-letniego Kurda. Gaylan Delir Ismael zmarł po stronie białoruskiej, usiłując dostać się do Europy.
"Ciało Gaylana, w czarnej trumnie owiniętej w folię, zostało zwrócone na lotnisko Irbilu w północnym Iraku w niedzielę po tym, jak zmarł w ciemnym i podmokłym lesie w pobliżu granicy białorusko-polskiej" - czytamy.
- To naprawdę tragedia. Apeluję do młodych, aby nie migrowali z Kurdystanu - komentował Bilal Khalid, który na lotnisku odbierał ciało brata.
Rodzina zmarłego Kurda twierdzi, że Gaylan i jego siostra byli wypychani przez polskie służby. - 05:31
- W mediach społecznościowych krąży dramatyczne nagranie, mające pokazywać, jak białoruscy żołnierze wpychają kobietę na drut żyletkowy, z którego zbudowane jest tymczasowe ogrodzenie.
Dziennikarka Hanna Liubakowa zwraca uwagę na ewidentny kontrast z propagandowymi obrazkami, które idą w świat z Białorusi.
- 05:16
- Na noc 15/16 listopada wzmocnione zostały posterunki przy granicy polsko-białoruskiej. Polskie dowództwo zareagowało w ten sposób na rosnącą skalę prowokacji ze strony Białorusinów.
- 05:10
- Agencja Reutera podaje, że do 2025 roku Unia Europejska chce utworzyć wspólne siły zbrojne. Unijne "wojsko" miałoby liczyć do 5 tysięcy żołnierzy i służyć do podejmowania interwencji w przypadku różnego rodzaju kryzysów, uniezależniając Wspólnotę od pomocy USA.
W związku z obowiązywaniem stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym nie mogą przebywać dziennikarze, przeciwko czemu protestujemy. Sytuację z granicy z Białorusią relacjonujemy dla Państwa na podstawie komunikatów służb, informacji od organizacji pozarządowych oraz niezależnych dziennikarzy białoruskich.