-
Straż Graniczna informowała w piątek, że przez ostatnią dobę granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 121 osób. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.
-
Od kilku dni działania polskich żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej wspierają wojskowi z Estonii i Wielkiej Brytanii.
-
Straż Graniczna poinformowała, że od przyszłego tygodnia rozpoczynają się misje identyfikacyjne, organizowane we współpracy z Frontexem oraz przedstawicielami Republiki Iraku i Demokratycznej Republiki Konga. Ich celem będzie potwierdzenie tożsamość cudzoziemców, w celu organizacji powrotów.
- 21:30
- Dziękujemy za śledzenie relacji. Najnowsze informacje już jutro na Wprost.pl
- 21:10
- Reporter „Wiadomości” TVP pojechał do Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu. Dziennikarz rozmawiał z Kurdami, którzy przez dłuższy czas koczowali przy granicy polsko-białoruskiej. Ostatecznie zdecydowali się na powrót do swojego kraju. Mężczyźni spędzili na Białoruski kilkanaście dni. Jeden z nich opowiedział, jak dostał się pod polską granicę
wprost.pl - 19:18
- Szef policji zapewnia o pełnym wsparciu dla funkcjonariuszy
- 18:40
- Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
- 18:20
- W gminie Narewka na Podlasiu żołnierze znaleźli we wtorek ciało mężczyzny, który miał przy sobie plecak i nigeryjski paszport. Przeprowadzono sekcję zwłok, ale nie wskazała jednoznacznie przyczyny śmierci. Prokuratura podała, że potrzebne są dalsze, specjalistyczne badania.
- Stwierdzono brak obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych, brak chorób, które mogą mieć związek z przyczynami zgonu. Lekarz wskazał na konieczność przeprowadzenia badań histopatologicznych i toksykologicznych - przekazał Jan Andrejczuk, szef Prokuratury Rejonowej w Hajnówce.
Zwraca też uwagę, że ze stanu ciała wynika, że leżało ono w lesie dosyć długo. - Przedmiotem śledztwa będzie też ustalenie personaliów zmarłego. Brak na razie jednoznacznych danych, że znaleziony przy nim paszport należał do niego – zaznacza prokurator. - 17:30
- Gruziński Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odrzuciło rosyjski apel o uznanie decyzji szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. o przyszłym członkostwie tego kraju w Sojuszu Atlantyckim za nieważną. To reakcja na wydane w piątek oświadczenie rosyjskiego MSZ, w którym wskazano, że Rosja domaga się, by NATO wycofało się z zobowiązania z 2008 r. wobec Ukrainy i Gruzji o włączeniu tych państw do swych struktur
- 17:06
- Na pomoc ruszyli także żołnierze z Wielkiej Brytanii
- 16:03
- Jak to się stało, że tysiące ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki przyleciało na Białoruś, by przedostać się do Unii Europejskiej? Na czym polega operacja „Śluza” i jakie wywołała skutki?
Uwaga! TVN: Operacja „Śluza” przy granicy. „Plan był taki, że UE przyjmie migrantów” - 15:10
- Duchowni kilku wyznań napisali do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie uchodźców. W apelu piszą, że "jako duchowni trzech wyznań Abrahamowych i jako polscy obywatele, nie mogą godzić się z tym, że na ich oczach rozgrywa się taka tragedia – katastrofa humanitarna". Pod tekstem podpisali się m.in. bp Krzysztof Zadarko i bp Jerzy Samiec.
- 14:13
- Polskich funkcjonariuszy wspierają przy granicy macedońskie służby
- 13:44
- 28 migrantów sforsowało granicę polsko-białoruską w okolicy Czeremchy. Cudzoziemcy obrzucili polskich funkcjonariuszy kamieniami.
Granica polsko-białoruska. Migranci siłowo sforsowali granicę w Czeremsze - 11:17
- „Czujni od świtu do nocy” – zapewnia 16 Dywizja Zmechanizowana, prezentując jak wygląda służba na granicy.
- 9:01
- Straż Graniczna poinformowała, że 10 grudnia granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 41 osób. Wydano 10 postanowień o opuszczeniu Polski. „Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze grupa 28 cudzoziemców siłowo forsowała granicę” – dodała Straż Graniczna.
- 7:17
- Maria Ressa z Filipin i Dmitrij Muratow z Rosji odebrali w piątek w Oslo dyplomy oraz złote medale za Pokojową Nagrodę Nobla. Wyróżnienia przyznano w październiku. Dziennikarze w swoich wystąpieniach wspomnieli o Białorusi. Muratow mówił o kryzysie migracyjnym wywołanym przez Aleksandra Łukaszenkę. „Potrzebujemy pokoju na Białorusi bardziej niż kiedykolwiek” – zwraca uwagę białoruska dziennikarka Hanna Liubakova.
- 6:26
- Swiatłana Cichanouska rozmawiała w ramach "Szczytu dla Demokracji" z prezydentem USA Joe Bidenem. – Wierzę w społeczność międzynarodową – powiedziała opozycjonistka. „Razem możemy obalić dyktaturę na Białorusi. Dyktatury są często słabsze, niż się wydaje” – czytamy na profilu jej doradcy Franaka Viacorki.