W sobotę 1 października Stanisław Żaryn poinformował, że Polska zakończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP dodał także, że polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie. Mundurowi opublikowali także zestawienie dotyczące skali presji migracyjnej na wspomnianym kierunku. Z danych udostępnionych przez Straż Graniczną wynika, że we wrześniu 2021 roku odnotowano 7667 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski, a we wrześniu 2022 roku – 1298.
Kryzys na granicy z Białorusią. Najnowszy raport SG
Od pierwszych dni października presja migracyjna narasta. Straż Graniczna codziennie informuje o licznych incydentach. Z najnowszego raportu wynika, że we wtorek 4 października na terytorium Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 91 osób. W tej grupie byli m.in. obywatele Sri Lanki, Erytrei i Sudanu. 18 osób podchodziło pod barierę, ale ostatecznie wycofało się w głąb Białorusi. Straż Graniczna poinformowała także o zatrzymaniu sześciu pomocników – pięciu obywatelach Ukrainy i jednym Białorusinie. Przewozili łącznie 24 migrantów, w tym obywateli Algierii, Egiptu i Jemenu.
Dzień wcześniej mundurowi informowali o 33 próbach nielegalnego wkroczenia na terytorium Polski z Białorusi. W niedzielę odnotowano 120 prób sforsowania zapory, a w sobotę – 78.
Pod koniec września były szef MON Antoni Macierewicz stwierdził, że Rosjanie szykują „nową akcję” na polsko-białoruskiej granicy. – Sytuacja jest poważna. Atak na granicy będzie lepiej przygotowany niż przed rokiem – przewidywał na antenie Polskiego Radia 24. – Mamy do czynienia z nową akcją ze strony rosyjskiej. Lepiej być przygotowanym na gorsze rozwiązanie niż za późno podejmować decyzję – dodał.
Czytaj też:
Kierwiński porównał Kaczyńskiego do Łukaszenki. Dziennikarz zareagował