W okolicach polsko-białoruskiej granicy doszło do kolejnych incydentów. Straż Graniczna poinformowała, że w piątek 28 kwietnia do Polski w sposób nielegalny próbowało przedostać się 75 osób. Byli wśród nich m.in. obywatele Indii. Siedem osób zawróciło na teren Białorusi, gdy zobaczyło polskie patrole.
Za pomocnictwo zatrzymano dwóch obywateli Łotwy, Białorusina oraz Gruzina, którzy przewozili kolejno – 11 osób z Afganistanu, 18 obywateli Afganistanu oraz cztery osoby, których narodowość nie została podana w raporcie SG. Dzień wcześniej Straż Graniczna poinformowała o 98 migrantach, którzy próbowali przedostać się do Polski.
Kryzys na granicy z Białorusią. Tak wygląda rekrutacja tzw. „kurierów”
Warto przypomnieć, że kryzys migracyjny rozpoczął się pod koniec 2021 roku. Został sztucznie wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Polityk, który uzurpuje sobie prawo do sprawowania funkcji prezydenta Białorusi, zwabił grupy migrantów w okolice polskiej granicy obietnicą łatwego przedostania się do krajów Unii Europejskiej.
Kilka dni temu Straż Graniczna poinformowała, że funkcjonariusze dotarli do materiału, który pokazuje, jak wygląda rekrutacja tzw. „kurierów” przez służby białoruskie. „Proceder nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski jest sztucznie wywołany przez służby białoruskie i nadzorowany przez grupy przestępcze z nimi współpracujące” – podkreśliła SG.
„Organizowanie nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski to dochodowy interes. Czerpią z niego zyski organizatorzy i służby białoruskie. Perspektywa zarobienia dużych pieniędzy powoduje, że przestępcy są coraz bardziej bezwzględni i zdeterminowani. W 2023 zatrzymano 275 organizatorów/pomocników” – podała Straż Graniczna w wydanym komunikacie.
Czytaj też:
Przy polskiej granicy powstaną kolejne zapory? „To na razie pieśń przyszłości”Czytaj też:
Obywatele 38 państw na polskiej granicy. Służby opublikowały niepokojący raport