Od początku 2023 r. strażnicy graniczni udaremnili ponad 9,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
„Jeżeli mieli dokumenty, to były to wizy rosyjskie”
W maju odnotowano dotychczas ponad 1,5 tys. prób sforsowania granicy. Dla porównania, w marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. W najnowszym raporcie Straż Graniczna informuje, że w ubiegły czwartek, 18 maja, do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 75 cudzoziemców, którzy pochodzą m.in. z Bangladeszu, Togo i Nigerii.
Straż Graniczna podkreśla, że kryzys migracyjny jest wywoływany sztucznie przez służby białoruskie i rosyjskie. Cudzoziemcy pochodzą głównie z krajów Afryki i Azji, a do Europy dostają się przez Rosję.
„11 osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś. Cudzoziemcy, którzy w tym roku próbowali nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski pochodzili z 42 krajów. Jeżeli mieli dokumenty, to były to wizy rosyjskie” – czytamy w raporcie pograniczników.
Kiedy koniec budowy zapory wzdłuż granicy z Białorusią?
Od lata ubiegłego roku skala procederu znacznie zmalała za sprawą wybudowania wzdłuż granicy z Białorusią fizycznej zapory. Ma ona długość ok. 185 km i składa się z wysokich na ok. 5,5 m stalowych przęseł, zwieńczonych zwojami drutu ostrzowego.
Uzupełnieniem fizycznej zapory jest elektroniczna zapora, czyli system kamer i czujników ruchu. Jej długość wynosi ok. 200 km. Ta część zabezpieczenia polsko-białoruskiej granicy jest już prawie gotowa. Do wykonania pozostały już tylko prace montażowe na ostatnim, liczącym ok. 150 m odcinku w pobliżu Narewki i Białowieży.
Wykonanie tych prac jest obecnie niemożliwe z uwagi na normalne o tej porze roku zalanie terenu wodą. Montaż rozpocznie się, gdy tylko poziom wody opadnie
Czytaj też:
Niebezpieczna sytuacja na granicy z Białorusią. „Cudzoziemcy atakowali patrole Polski”Czytaj też:
Łukaszenka się zbroi. Rakiety taktyczne w pobliżu polskiej granicy