Trwa kryzys migracyjny sprowokowany przez służby reżimu Aleksandra Łukaszenki. Polskie służby codziennie raportują o próbach nielegalnego przedostania się do kraju. Często dochodzi do incydentów. Nie inaczej było ostatniej doby.
W tym nielegalnym procederze uczestniczą kurierzy, którzy pomagają migrantom nielegalnie przedrzeć się przez granicę. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówek SG w Augustowie, Czeremsze i Wydziału Operacyjno-Śledczego, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymali dziewięć osób, które są podejrzane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.
Kryzys na granicy. Zatrzymano gang kurierów
„Wśród zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o kierowanie tą grupą, natomiast drugi „kierownik” został doprowadzony z zakładu karnego, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności w innej sprawie. Zatrzymani byli całkowicie zaskoczeni wizytą policjantów i strażników granicznych w swoich mieszkaniach. Nie spodziewali się zatrzymań” – przekazało CBŚP.
Z ustaleń śledczych wynika, że gang od 2021 roku zorganizował nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 200 cudzoziemcom, jednak są to bardzo wstępne ustalenia, a dokładna liczba przemyconych migrantów może być kilkukrotnie wyższa. Obecnie śledczy ustalają ile osób mogło być łącznie przemyconych przez grupę.
Na razie udało się ustalić, że obcokrajowcy po przekroczeniu „zielonej granicy” byli przewożeni samochodami w kierunku granicy z Niemcami, gdzie ich pozostawiano. Z tego miejsca migranci pieszo przekraczali granicę polsko-niemiecką i ich celem były kraje Europy Zachodniej. Większość migrantów stanowili mieszkańcy Bliskiego Wschodu, którzy za przemyt płacili około 5 tys. euro.
CBŚP rozbiło grupę zajmującą się przerzutem nielegalnych migrantów przez granicę
„Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, w postaci m.in. pieniędzy i biżuterii. Ponadto w trakcie realizacji zabezpieczono narkotyki i broń, która została przekazana do badań specjalistycznych” – poinformowano w komunikacie.
Członkom ganku przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także blisko pięćdziesiąt zarzutów zorganizowania przekroczenia granicy państwowej z Republiki Białorusi do Rzeczpospolitej Polskiej cudzoziemcom nie posiadającym dokumentów potwierdzających prawo do wjazdu i pobytu na terytorium Unii Europejskiej.
Dwie osoby podejrzane są o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 8 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
twitterCzytaj też:
Pościg za grupą nielegalnych migrantów. Nieletni Syryjczycy przekazani stronie słowackiejCzytaj też:
Na granicy z Białorusią zidentyfikowano już obywateli z 47 państw. Najnowszy raport SG