W czwartek 7 grudnia dwóch migrantów próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Granica nie została jednak sforsowana przez cudzoziemców. Obcokrajowcy usiłowali pokonać granicę polsko-białoruską wbrew przepisom na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych. Na widok polski patroli migranci zawrócili jednak w głąb Białorusi.
Z kolei już w piątek w godzinach porannych siedem osób chciało nielegalnie przedostać się do naszego kraju w okolicach Białowieży. W poprzednich dniach, w środę, prób przekroczenia granicy Polski i Białorusi było osiem. Cudzoziemcy zamierzali pokonać granicę wbrew przepisom w rejonie Białowieży, przeprawiając się przez rzeki graniczne Przewłoka i Leśna Prawa. Cztery osoby cofnęły się w głąb Białorusi.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Raporty Straży Granicznej
Działania związane z ujawnieniem nielegalnych migrantów prowadzili także funkcjonariusze z odcinka służbowej odpowiedzialności placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych. Obcokrajowcy, którzy próbowali nielegalnie przedostać się do naszego kraju, pochodzili z Afganistanu. Jak na razie w grudniu 2023 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zanotowali 98 prób przekroczenia polsko- białoruskiej granicy wbrew przepisom.
– Najnowsze dane Straży Granicznej świadczą nie tyle o zamknięciu szlaku polsko-białoruskiego dla migrantów, natomiast są związane ze zmieniającymi się okolicznościami: zimową pogodą, niskimi temperaturami – mówiła pod koniec listopada „Wprost” prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W całym 2023 r. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski i Białorusi było ponad 25,5 tys.
Czytaj też:
Żołnierze w poważnym stanie. Żandarmeria Wojskowa bada, co wydarzyło się na granicy z BiałorusiąCzytaj też:
„Łukaszenka chce rozpocząć grę z nowym polskim rządem”. Białoruski opozycjonista ostrzega