Wrocław to kolejne po Katowicach miasto, w którym w 2016 roku odbędzie się szalony, filmowy konkurs, podczas którego wszyscy uczestnicy mają 48 godzin na zrobienie filmu.
W tym roku projekt realizowany w ramach programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jest wspólną inicjatywą Fundacji Przestrzeń Filmowa i Wrocławskiej Fundacji Filmowej dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
48 Hour Film Project to konkurs filmowy organizowany od 15 lat w 135 miastach na całym świecie. Zadaniem ekip, które biorą udział w wydarzeniu jest wymyślenie, napisanie scenariusza, nakręcenie i zmontowanie krótkometrażowego filmu. We wszystkich filmach muszą pojawić się też obowiązkowe elementy, w tym miasto.
W piątek wieczorem (10.06) wszystkie drużyny otrzymają informacje, jaki rekwizyt, bohater i tekst dialogu musi się pojawić w filmie oraz gatunek, w jakim ma być on utrzymany. W tym roku ekipy losują dwa gatunki i mogą same zdecydować, który wybiorą. 48 godzin później film musi być ukończony. W ciągu następnego tygodnia produkcje prezentowane są publiczności, a jury wybiera najlepsze z nich w aż dwunastu kategoriach. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Nieważny jest też wiek i wykształcenie. Z myślą o tych, którzy traktują sztukę filmową poważnie – tydzień przed konkursem organizowane są dwudniowe bezpłatne warsztaty scenariuszowe.
W kwietniu uruchomiona została rejestracja ekip do 2. edycji 48HFP.
Ekipy należy zgłaszać za pośrednictwem strony: www.48hourfilm.com/wroclaw.
Dla wielu ekip zrobienie filmu w 48 godzin, możliwość obejrzenia go na dużym ekranie kina w gronie znajomych oraz to, że oceni je prestiżowe jury jest wielką nagrodą. Na laureatów edycji wrocławskiej czekają także statuetki, a na zwycięzców bilet lotniczy. Reprezentant z Wrocławia wraz ze zwycięskimi ekipami z Katowic, Warszawy i Łodzi poleci na międzynarodowy finał 48 Hour Film Project Filmapalooza 2017 w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego film będzie konkurował o miano najlepszego filmu roku 2016. Jeśli zostanie doceniony przez międzynardowe jury ma szansę na prezentację podczas Short Film Corner na festiwalu w Cannes.
Do tej pory w miastach na całym świecie odbyło się ponad 900 konkursów, co daje imponujący wynik ponad 25 500 filmów stworzonych przez około 385 000 osób! Polscy filmowcy nakręcili przez ponad 5 lat w 5 polskich miastach już blisko 400 filmów.
W zeszłym roku najlepszym filmem 1. edycji wrocławskiej zostało „Przejście” autorstwa ekipy „Missing Frame”. Można go obejrzeć na naszym kanale YouTube.
Są tam również filmy pozostałych laureatów. Zapraszamy!
Rejestracja do konkursu jest płatna i wynosi:
-
rejestracja wczesna – do 16 maja: 150 zł
-
rejestracja normalna – do 31 maja: 190 zł
-
rejestracja późna – do 10 czerwca: 230 zł
Konkurs 48 Hour Film Project wspierają cenieni twórcy z branży audiowizualnej z całej Polski:
W minionych latach wsparli nas m.in.: Roman Gutek, Sławomir Idziak, Bartosz Konopka, Tomasz Raczek, Wojciech Lepianka, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Piekorz, Mitja Okorn, Anna Wydra, Agnieszka Obszańska, Łukasz Dzięcioł, Arkadiusz Tomiak, Lech Majewski, Jarosław Barzan, Xawery Żuławski, Lech Majewski, Kasia Adamik, Milenia Fiedler, Radzimir Dębski, Marcin Koszałka, Anna Mucha i inni znani, cenieni filmowcy.
W 2016 roku kolejne edycje 48HFP odbędą się w:
-
Warszawie – 23–25 września
-
Łodzi – 28–30 października
Współorganizatorami konkursu we Wrocławiu są: Narodowe Forum Muzyki, IMPART, Centrum Technologii Audiowizualnych, Wroclaw Film Commission działająca w strukturze Odry-Film Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Kino Nowe Horyzonty.
Partnerzy strategiczny: KGHM, Audionetwork.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich mieszkańców Wrocławia, województwa, jak również Polski. Te same ekipy filmowe mogą startować w każdej edycji 48HFP, bez względu na miejsce zamieszkania.
Harmonogram, regulamin oraz informacje o konkursie: www.48hfppoland.pl.