Przez 9 dni w Soho Factory (Warszawa, ul. Mińska 25) będzie można oglądać, dotykać i poddawać dyskusji wszystko, co związane ze sztuką projektowania. Wystawy, spotkania, a także warsztaty, które zawsze cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem odwiedzających, w tym roku posłużą pokazaniu w jakiej synergii człowiek występuje z technologią motoryzacyjną i przestrzenią wokół siebie.
Festiwal od początku prezentuje wyjątkowe powiązania designu i polskiej stolicy, a przy tym podkreśla wartość dobrego wzornictwa. Po raz czwarty powstanie cykliczna wystawa „Projekt Warszawiak”, prezentująca prace stołecznych projektantów.
Partnerem Strategicznym tegorocznej edycji jest Renault, marka, która z Wawa Design Festiwal realizuje pierwszą w Polsce wystawę Car Designu PASSION FOR DESIGN & INNOVATION oraz warsztaty z Anthonym Lo - Wiceprezesem Designu Zewnętrznego Renault. W maju zakończył się konkurs na zaprojektowanie samochodu autonomicznego. Laureaci zostaną nagrodzeni 7 września.
Galeria:
Przykładu designu
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się we wrześniu 2013. U źródeł pomysłu leżała potrzeba skupienia środowiska twórców, producentów i promotorów designu na promocji kreatywnego projektowania i szerokiej edukacji z zakresu wzornictwa przemysłowego. Organizatorzy z jednej strony chcą wyraźnie uświadomić projektantom i przedsiębiorcom korzyści, jakie przynosi ich współpraca, a z drugiej strony pragną w lekki, interesujący i angażujący sposób pokazywać szerokiej publiczności, czym jest dobre wzornictwo.
Trzecią edycję Festiwalu odwiedziło ponad 14 tys. osób. Festiwal od początku istnienia powstaje we współpracy ze stołecznym centrum artystycznym Soho Factory oraz Miastem Stołecznym Warszawa, Patronat Honorowy nad Festiwalem objęła Prezydent Miasta st. Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Narodowe Centrum Kultury.
Centrum Festiwalowe: Warszawa jest prawdopodobnie jedyną stolicą w Europie, która nie ma jasno zdefiniowanej dzielnicy czy choćby jej części, która byłaby dedykowana działalności artystycznej. Z natury rzeczy takie organizmy rozwijają się nie w nowoczesnej, wypranej z kontekstu kulturowego tkance miejskiej, lecz najczęściej w industrialnym otoczeniu, gdzie pierwotny archetyp ustąpił miejsca nowemu przeznaczeniu. Tworzy to swoisty genius loci, żyzny grunt, na którym doskonale wyrastają nowe idee, zjawiska, prądy artystyczne, tworzy się nowa jakość. Centrum Festiwalowe to powołany do życia warszawski odpowiednik nowojorskiego SoHo, w którym artyści zamienili pofabryczne budynki na galerie sztuki, pracownie, piękne industrialne przestrzenie i lofty