„Przyczyną odwołania dyrektor PISF z pełnionej funkcji jest naruszenie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Filmowych (Motion Picture Association of America) w USA” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MKDiN.
Resort kultury ocenia, że w oficjalnym piśmie Magdalena Sroka „naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej”. W komunikacie podkreślono, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonując zadania organów administracji rządowej w zakresie kinematografii oraz sprawując nadzór nad działalnością PISF, „nie może godzić się z aktami działalności dyrektora PISF, które pozostają w jawnej sprzeczności z ustawowymi zadaniami realizowanymi przez Instytut w zakresie promocji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej twórczości filmowej”.
Wcześniej do sprawy listu odniosła się Rada PISF. W komunikacie zamieszczono informację, że także sama Rada uznała treść listu za skandaliczną i zaapelowała o wyjaśnienia do Magdaleny Sroki.
„Pani Dyrektor poinformowała Radę, że list tej treści został napisany przez pracownika PISF z użyciem faksymile jej podpisu. Dyrektor Magdalena Sroka zapewniła, że treści listu nie znała, a zapoznawszy się z listem po powrocie z Cannes wyciągnęła konsekwencje w stosunku do odpowiedzialnego pracownika, który został zwolniony z pracy w trybie natychmiastowym” – wyjaśniono w uchwale.
Rada PISF zaznaczyła, że dała wiarę tłumaczeniom dyrektor oraz podkreśliła, że „na szczęście po wyjaśnieniach szkoda wizerunkowa wynikająca z wysłania takiego listu okazała się znikoma”. Nie przekonało to jednak ministra Piotra Glińskiego, który zdecydował o odwołaniu dyrektor PISF. Magdalena Sroka pełniła funkcję od 3 października 2015 r. Jej kadencja upływała w 2020 roku.