Działania renowacyjne zaczną się w lipcu 2019 roku i będzie można śledzić je online. Przed zaplanowanymi pracami obraz pojawi się jeszcze na wystawie zorganizowanej z okazji 350. rocznicy śmierci malarza.
Portret grupowy Rembrandta uznawany jest za jego najbardziej wartościowy obraz. „The Night Watch" ma prawie 4 metry wysokości i 4,5 metra szerokości, a waży aż 337 kilogramów. – „Night Watch” jest jednym z najbardziej rozpoznawanych obrazów na świecie. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie jego renowacji w naszym muzeum z możliwością śledzenia tego procesu online – powiedział dyrektor muzeum w Amsterdamie Taco Dibbits.
Akty wandalizmu
Obraz był już kilkakrotnie odnawiany. W styczniu 1911 roku mężczyzna uszkodził dzieło nożem. Podobnego aktu dokonano w 1975 roku. Na obrazie widoczne były szerokie przecięcia, które wymagały długotrwałej naprawy. Z kolei w 1990 roku mężczyzna spryskał dzieło chemiczną substancją powodując niewielkie uszkodzenia lakieru na powierzchni dzieła.
„The Night Wall"
„The Night Watch" miał być portretem grupowym, czyli dość popularną formą sztuki w Holandii za czasów Rembrandta. Malarz jednak złamał wszelkie zasady, tworząc przełomowe dzieło w historii sztuki. W czasach, gdy portrety grupowe zazwyczaj składały się z osób stojących lub siedzących, Rembrandt namalował sylwetki osób w ruchu i działaniu.
Czytaj też:
XVII- wieczna rzeźba Antoniego Padewskiego po renowacji. Święty wygląda, jakby miał makijaż