Po medialnej burzy produkcja programu wydała oświadczenie, które zamieszczono m.in. na oficjalnym profilu programu na Instagramie. „Jesteśmy ogromnie zaskoczeni ilością komentarzy dotyczących ostatniego występu Boogiego w roli Drake'a. Polska edycja programu, odbierana jako wzorcowa dla innych krajów, zawsze stara się pokazywać nie tylko fantastyczne i jak najbliższe oryginałom występy, ale równie ważny jest dla nas, jak i dla artystów biorących udział w show, charytatywny cel programu” – czytamy w oświadczeniu producentów.
W komunikacie podkreślono, że „jest to program rozrywkowy, a jego intencją jest jak najbardziej precyzyjne odtworzenie wizerunku i występu znanych i cenionych artystów”. Przytoczono również wiele przykładów, kiedy polscy artyści wcielali się w role czarnoskórych muzyków m.in. Beyonce, Whitney Houston, Steviego Wondera czy Missy Elliot. Podano także przykład Rafała Szatana, którego kreacja Jasona Derulo spodobała się samemu artyście. „Intencją każdego uczestnika programu TTBZ, a także całej produkcji, zawsze jest wierne odzwierciedlenie występu, a także oddanie hołdu muzycznego artystom, który dla nas jako odbiorców muzyki, tak samo jak dla Was, jest najważniejszy” – podsumowano.
„Poważna różnica kulturowa”
W programie „Twoja twarz brzmi znajomo” uczestnicy mają wyglądać niemal identycznie jak artyści, w których rolę się wcielają. Podobnie było przy okazji występu Bogumiła Romanowskiego, który w ostatnim odcinku wykonał utwór „Hotline Bling” Drake'a. Uczestnik pojawił się na scenie w pełnej charakteryzacji, której jeden element nie spodobał w krajach anglojęzycznych. Chodzi o pomalowaną na czarno twarz Romanowskiego. Zwróciły na to uwagę zagraniczne serwisy, m.in. etcanada.com oraz complex.com.
„Wygląda na to, że istnieje poważna różnica kulturowa, jeśli chodzi o blackface w Ameryce Północnej i Polsce” – czytamy na etcanada.com. Dlaczego ten element wywołał takie kontrowersje i został skrytykowany? Blackface to styl teatralnego makijażu zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Odwołuje się on do stereotypowych wyobrażeń obecnych w społeczeństwie amerykańskim dotyczących osób o czarnym kolorze skóry i jest uznawany za rasistowski. Ponadto może wzbudzać skojarzenia z czasami niewolnictwa. Amerykańskie portale są zdziwione nawet faktem, że zdjęcie Romanowskiego we wspomnianej charakteryzacji udostępniono na oficjalnych kanałach programu w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie.
Czytaj też:
Sinead O'Connor szokuje rasistowskimi wpisami. „Nie chcę mieć do czynienia z białymi ludźmi”