Krzysztof Penderecki w listopadzie skończył 86 lat. Informację o śmierci kompozytora jako pierwsze podało Radio Kraków, powołując się na rodzinę muzyka. Śmierć artysty potwierdziło też Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Ministerstwo Kultury przekazało, że Krzysztof Penderecki zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
Krzysztof Penderecki - kim był?
Krzysztof Penderecki rozpoczął swoją przygodę z muzyką w wieku 8 lat. Grał na skrzypcach i fortepianie, tworzył też pierwsze proste utwory muzyczne. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dzisiejszej Akademii Muzycznej) w Krakowie. Kiedy miał 25 lat spotkało go spore wyróżnienie - został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki wykładał w niemieckiej Volkwang Hochschule für Musik w Essen.
Jego publiczny debiut odbył się w 1959 roku podczas Festiwalu Warszawska Jesień. Na całym świecie był znany m.in. z wykorzystania sonoryzmu - niekonwencjonalnej techniki wydobywania dźwięku z tradycyjnych instrumentów. W 1972 roku kompozytor został także mianowany rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej - pełnił tę funkcję kolejnych 15 lat. Łącznie w trakcie całej swojej kariery skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Do najbardziej znanych należą „Pasja według św. Łukasza” na zamówienie dla uczczenia 700-lecia katedry w Muenster, „Tren - ofiarom Hiroszimy”, „III Symfonia” i „Polskie Requiem”. W 1996 roku skomponował symfonię-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000-lecia. Kolejne wielkie dzieło chóralne to "Dies Irae" (1967), znane również jako "Oratorium Oświęcimskie". Utwory autorstwa Pendereckiego pojawiły się na ścieżkach dźwiękowych wielu filmów tj. „Lśnienie”, „Egzorcysta”, „Dzikość serca”, „Ludzkie dzieci”, „Katyń” czy „Wyspa tajemnic”.