Piosenka „Nie z tej ziemi” zapowiada polski serial animowany o tym samym tytule, za który odpowiada Paweł Pewny, producent serialu dla dorosłych „Włatcy Móch", właściciel Orange Studio Animacji – podaje Onet. „Piosenka »Nie z tej ziemi« wpada w ucho, oj tak. Szkoda, że dlatego, że to ucho słyszało już wcześniej tę melodię. Melodię niemal identyczną, bo piosenka jest łudząco podobna do utworu »Physical«, singla z płyty »Future Nostalgia« pani Dua” – komentuje Patryk Chilewicz z Vogule Poland.
Jak komentuje sprawę otoczenie piosenkarki?
Dziennikarze Onetu zwrócili się z prośbą o komentarz do osoby odpowiedzialnej za promocję Roksany Węgiel. „Roxie Węgiel nie chce komentować sytuacji, ponieważ nie jest autorką piosenki. Za słowa i muzykę utworu odpowiada Piotr Nazaruk" – poinformowano. – Bardzo chcieliśmy zaśpiewać kiedyś z Roksaną Węgiel, co udało się dzięki tej produkcji. Misją serialu „Nie z tej ziemi" jest przekazanie dzieciom wartości, które pozwolą im zmierzyć się z problemami dzisiejszego świata, a to bardzo pokrywa się z misją zespołu Małe TGD – powiedzieli członkowie składu Małego TGD, którzy również zaangażowali się w tworzenie „Nie z tej ziemi”.
Oświadczenie zespołu Małe TGD
„W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiły się zarzuty, iż piosenka »Nie z tej ziemi« autorstwa Piotra Nazaruka, a wykonywana przez zespół Małe TGD z gościnnym udziałem Roksany Węgiel, stanowi plagiat piosenki »Physical« wykonywanej przez Dua Lipa. W imieniu twórcy piosenki »Nie z tej ziemi« pragniemy sprostować pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje. Utwór »Nie z tej ziemi« zapowiada polski serial animowany o tym samym tytule, za który odpowiada Paweł Pewny – producent hitowego serialu dla dorosłych »Włatcy Móch«, CEOOrange Studio Animacji z Bielska-Białej” – poinformował zespół Małe TGD w przesłanym do redakcji Wprost.pl oświadczeniu.
„Nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego”
„Pragniemy zauważyć, iż na gruncie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych plagiat rozumiany jest jako bezprawne przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzego utworu, bądź jako celowe wprowadzenie w błąd co do autorstwa. Żadna z tych sytuacji nie ma miejsca w niniejszej sprawie. Aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, zwróciliśmy się o opinię do specjalistki z zakresu muzyki i prawa – Aleksandry Sewerynik, doktora nauk prawnych i dyrygentki chóralnej” – czytamy dalej. „Z analizy przeprowadzonej przez Panią Doktor wynika, że pomimo zauważalnych dla przeciętnego słuchacza podobieństw pomiędzy utworami »Nie z tej ziemi« i »Physical«, nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego, w szczególności naruszenia prawa do autorstwa utworu (potocznie nazywanego plagiatem). Podobieństwa wynikają bowiem z podobnego stylu utworów i korzystania przez autorów z podobnych, aczkolwiek rodzajowych cech kształtowania elementów składowych obu utworów" – poinformował zespół Małe TGD.
Czytaj też:
Margaret bojkotuje TVP? Publiczny nadawca wydał oświadczenie