Do III etapu zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących aż 11 krajów, m.in. Japonię, Włochy, Kanadę, Rosję i Koreę Południową. Reprezentacja Polski liczy 6 osób. Przesłuchania rozpoczęły się w czwartek, 14 października. Odbywają się w sesji porannej (od g. 10) oraz wieczornej (od g. 17). Każdy pianista ma około 50 minut na zaprezentowanie swoich umiejętności. Podczas recitalu uczestnicy wykonują m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58) lub pełny cykl Preludiów op. 28, a także wybrany cykl mazurków.
Decyzję o zakwalifikowaniu do III etapu podjęło jury pod przewodnictwem profesor Katarzyny Popowej - Zydroń. W jury zasiadają najwybitniejsze autorytety muzyczne oraz znakomici pedagodzy, m.in. Wojciech Świtała, Janusz Olejniczak, Philippe Giusiano, Dmitri Alexeev, Adam Harasiewicz, Ewa Pobłocka, Sa Chen. W gronie tym są zarówno laureaci, jak i finaliści poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego.
Czas konkursu to wielkie święto
Bilety wstępu na III etap konkursu praktycznie się już wyprzedały. Długie kolejki do kas przez koncertami w Filharmonii budzą jednak zdumienie. Najwięksi miłośnicy twórczości Chopina czekają przed kasami nawet kilka godzin licząc na wejściówki. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy konkursu przewidzieli jednak, że zainteresowanie będzie tak ogromne. Dzięki nowoczesnym technologiom każdy może uczestniczyć w wydarzeniu online. Wszystkie przesłuchania dostępne są na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung oraz w telewizji na kanale TVP Kultura. Jeśli akurat podróżujemy samochodem lub jesteśmy fanami radia, koncertów możemy wysłuchać również w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.
Planowo kolejne edycje Konkursu Chopinowskiego odbywają się co pięć lat, jednak z powodu pandemii COVID-19 edycja z 2020 roku została przełożona o rok. Obecnie za organizację wydarzenia odpowiada Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina, który od lat popularyzuje twórczość Fryderyka Chopina w kraju i za granicą. Funkcjonuje od 2001 roku pod bezpośrednim nadzorem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Instytucja upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina, prowadzi też liczne badania naukowe nad jego dorobkiem. Instytut odpowiada za działalność Muzeum Fryderyka Chopina, które znajduje się w Zamku Ostrogskich w Warszawie. Opiekuje się także Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli.
Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina od lat aktywnie współpracuje z PKN ORLEN. Dzięki wsparciu finansowemu koncernu zakupiono m.in. na aukcji w Londynie w 2016 roku unikatowy rękopis fragmentu Ballady g-moll, jak i wiele innych bezcennych autografów kompozytora, które obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina. PKN ORLEN został też mecenasem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Ponieważ Konkurs Chopinowski cieszy się wśród pianistów dużym zainteresowaniem, konieczne stało się opracowanie skutecznego procesu eliminacji, który składa się z kilku etapów. Chętnych do udziału w tegorocznej edycji było naprawdę wielu – około 500 pianistów z całego świata nadesłało nagrania ze swoimi interpretacjami utworów Chopina. To właśnie na ich podstawie wyłoniono 160 uczestników, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu eliminacji – przesłuchań w Warszawie. W dniach 12–23 lipca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej jury oceniało kompetencje prawie 160 pianistów z całego świata. Emocje były spore – tylko połowa kandydatów mogła przejść do pierwszego etapu, w którym zagrało 87 pianistów. Do II etapu zakwalifikowało się natomiast 45 uczestników reprezentujących 14 krajów.
Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego rozpocznie się 18 października i będzie trwał trzy dni. Wszyscy zastanawiamy się, kto zachwyci jury w tym roku i komu Konkurs Chopinowski otworzy drzwi do międzynarodowej kariery.
W trakcie trwania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina czeka nas tradycyjnie jeszcze jedno ważne wydarzenie. W niedzielę, 17 października w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie, w której spoczywa serce Fryderyka Chopina, wykonane zostanie Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wystąpi Collegium 1704 i Collegium Vocale 1704 pod batutą Vacláva Luksa.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.