Antologię wierszy Juliana Przybosia stworzyło ponad pięćdziesięcioro poetek i poetów z całej Polski. Wybranym przez nich utworom towarzyszą, niekiedy bardzo osobiste, ciekawe komentarze. Powstała książka, która nie tylko przedstawia wiersze jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, ale może też zaciekawić różnorodnością wypowiedzi i sposobów myślenia o poezji współczesnych autorów.
„Świat się wiecznie zaczyna”. Spotkanie z Utą Przyboś
Na 26 października (środa), o godz. 18:30 w Muzeum Literatury zaplanowano spotkanie z córką słynnego poety. Uta Przyboś-Christiaens (ur. 1956) to polska poetka i malarka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” oraz finalistka Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.
Spotkanie poprzedzi krótki pokaz archiwalnych nagrań filmowych z kolekcji Uty Przyboś, na których uwieczniono codzienność Poety oraz jego najbliższych – członków rodziny i literackich przyjaciół. Spotkanie poprowadzi Natalia Malek.
Kim był Julian Przyboś?
Urodzony w 1901 w Gwoźnicy koło Strzyżowa na Podkarpaciu poeta i eseista. W latach 1930-1935 należał do grupy literacko-artystycznej „a.r”. („artyści rewolucyjni”, „artyści radykalni” lub „awangarda rzeczywista”). Zaliczany do jednego z najważniejszych twórców Awangardy Krakowskiej. Pierwsze dwa tomy wierszy Przybosia, "Śruby i Oburącz", wyrażały programową pochwałę nowoczesności. Tomy "Sponad" i "W głąb las" zapoczątkowały jego dojrzałą twórczość. Swojej córce poświęcił cykl „Wiersze dla Uty”, który ukazał się w roku 1970 w tomie „Wiersze i obrazki” i zawierał również rysunki Uty Przyboś.
Czytaj też:
20 lat „Wierszy na murach” w Krakowie. To najdłużej działająca poetycka akcja w przestrzeni miejskiej na świecieCzytaj też:
Z polskiego miał dwóję, ale śpiewamy go do dziś. 85 urodziny Edwarda Stachury