„Kiedy patrzy się z zewnątrz, narody bałkańskie przypominają obłąkanych grabarzy. Uporczywie potwierdzają mroczne stereotypy, jakie inni mają na ich temat. Także i ten, że narody bałkańskie w całej swej historii nie robiły nic innego, tylko zakopywały i odkopywały ludzkie kości” – pisała Dubravka Ugresić w felietonie, który znalazł się w zbiorze „Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem”.
Dubravka Ugresić – kim była?
Na jej życie i twórczość ogromny wpływ wywarł upadek muru berlińskiego oraz rozpad Jugosławii. W swojej twórczości koncentrowała się na przebiegu historii końca XX wieku oraz wpływie wielkich wydarzeń na życie jednostek. Była jedną z najważniejszych jugosławiańskich eseistek. Jej nazwisko od wielu lat pojawiało się w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
W ojczyźnie nie zawsze była doceniana. Po rozpadzie Jugosławii zajęła ostre antywojenne stanowisko. Nie wahała się także przed otwartą i ostrą krytyką chorwackiego i serbskiego nacjonalizmu. Pod rządami Franjo Tudjmana, prezydenta i założyciela postjugosłowiańskiego państwa chorwackiego, lokalne media państwowe prowadziły kampanie propagandowe przeciwko Ugresić – przedstawiały ją jako zdrajczynię ojczyzny. Ostatecznie w 1993 roku wyemigrowała z Chorwacji i zamieszkała w Amsterdamie.
Dubravka Ugresić – sylwetka
W 1999 roku otrzymała austriacką państwową nagrodę literacką. Rok później berlińska Akademia Sztuk Pięknych przyznała jej Nagrodę im. Heinricha Manna. Z kolei w 2016 roku została laureatką przyznawanej co dwa lata Neustadt International Prize for Literature.
W piątek 17 marca pisarka zmarła w Amsterdamie. Miała 73 lata. „Dubravka Ugresić zmarła w otoczeniu rodziny i przyjaciół” – przekazał Petar Milat z zagrzebskiego Instytutu Multimedialnego, który wydawał jej książki po chorwacku.
Czytaj też:
Lance Reddick, aktor z „Prawa ulicy” i „Johna Wicka”, znaleziony martwy. Miał 60 latCzytaj też:
Nie żyje aktor z „Na Wspólnej” i „Barw szczęścia”. Mirosław Kowalczyk miał 66 lat