Zgodnie z tradycją, 1 marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na dwa koncerty: radiowy recital w Domu Urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli, transmitowany o godz. 12:00 na antenie Programu 2 Polskiego Radio oraz na kanale youtube Instytutu, a także na koncert w Filharmonii Narodowej, rozpoczynający się o godz. 19:00.
Wyjątkowe brzmienia
Pierwszy z koncertów, w Żelazowej Woli, wykonywany jest zwykle na fortepianie historycznym z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Utwory kompozytora wykonywane w miejscu jego narodzin, zagrane na dziewiętnastowiecznym instrumencie brzmią w szczególny sposób.
Tego samego dnia o godzinie 19:00 w Filharmonii Narodowej, odbędzie się urodzinowy koncert pełen emocji, stanowiący hołd dla sztuki i jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki.
Na obydwu wydarzeniach wystąpi Eric Guo, utalentowany pianista, który zdobył serca jury II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Od 2018 roku, konkurs ten stanowi niezwykle istotny element w promocji dziedzictwa muzycznego Fryderyka Chopina, dbając o to, by zachować oryginalne brzmienie utworów kompozytora. To istotny projekt instytucji poświęcony zachowaniu i promocji dzieł wielkiego kompozytora. Jego znaczenie sięga szeroko poza granice krajowe, przyciągając uwagę światowej społeczności muzycznej. To właśnie na międzynarodowej scenie artyści o wielkim talencie mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. W pierwszej edycji tego konkursu zwycięstwo odniósł Tomasz Ritter, wybitny polski pianista.
Wieczór w Filharmonii
Wieczorem Eric Guo zabierze nas w świat wyjątkowych interpretacji utworów Chopina. W Filharmonii Narodowej zabrzmią Preludia op. 28 oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 w wersjina fortepian solo bez orkiestry.
Ten młody i wyjątkowo utalentowany pianista, zdobył uznanie publiczności i krytyków dzięki swojej wirtuozerii oraz głębokiemu zrozumieniu dzieł Fryderyka Chopina. Jego wygrana w prestiżowym konkursie na instrumentach historycznych to tylko jedno z wielu osiągnięć w jego imponującej karierze.
214 rocznica urodzin
Jak co roku wiele instytucji związanych z postacią Chopina organizuje wyjątkowe wydarzenia, które budzą zainteresowanie wśród publiczności. Nie inaczej jest w tym roku. Z okazji zbliżającej się 214. rocznicy urodzin kompozytora, Muzeum Fryderyka Chopina przygotowało interesujące wydarzenia. W ramach obchodów, każdego dnia od 22 do 29 lutego o godzinie 17:00, odbędą się specjalne recitale fortepianowe w Sali Koncertowej Muzeum (ul. Okólnik 1).
Również od czwartku dla zwiedzająych otwarta zostanie wystawa czasowa pt. „Formalnie rzecz biorąc. Rzeźbiarskie wizerunki Fryderyka Chopina”.
- W pięknej sali na 2. piętrze Pałacu Gnińskich zaprezentowane zostaną, wykonane w XX wieku, rzeźbiarskie portrety Fryderyka Chopina znajdujące się w zbiorach Muzeum. – czytamy na stronie wydarzenia.
Polska muzyka Chopinem stoi
Polska muzyka klasyczna od lat czerpie inspirację z dorobku Fryderyka Chopina. Artyści jak Krzysztof Penderecki czy Witold Lutosławski, choć tworzyli w innym czasie i odbierali muzykę w sposób zupełnie inny, niejednokrotnie podkreślali wpływ Chopina na ich własną twórczość. Nawet w dzisiejszych czasach artyści tacy jak Paweł Łukaszewski czy Krzysztof Meyer nadal czerpią inspirację z dzieł wielkiego kompozytora, tworząc nowoczesne interpretacje dzieł artysty.
Muzyka popularna również czerpie z dorobku Chopina. Album „Czułe struny” Natalii Kukulskiej wraz z towarzyszeniem wielu artystów (wydany w 2022 roku) sięga po utwory kompozytora w sposób nietuzinkowy. Wybrane dzieła Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych. Każdy utwór opatrzony został tekstem, który zaśpiewała właśnie Natalia Kukulska.
Głośny projekt związany z muzyką Chopina miał miejsce kilka lat wcześniej, w 2009 roku. „Chopin klasycznie, jazzowo, rockowo”, przybliżał muzykę Fryderyka Chopina w zupełnie nowym, współczesnym kontekście. Tutaj klasyka miesza się z rockiem i jazzem w wykonaniu wybitnych artystów: Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Tadeusz Szlenkier, Anna Serafińska, Marek Raduli, Jacek Królik, Ryszard Sygitowicz oraz Royal Quartet.
Jak widać, interpretacja muzyki Chopina ma różne oblicza. Tym razem zapraszamy do uczestnictwa w koncercie urodzinowym, będącym hołdem dla klasyki. Na pewno zapisze się w pamięci jako jedno z najbardziej magicznych wydarzeń kulturalnych tego roku. Bilety zakupić można na stronie internetowej:https://biletyna.pl/koncert/Urodziny-Chopina. Mecenasem Koncertów urodzinowych oraz Mecenasem NIFC jest ORLEN.
Program 2 Polskiego Radia: https://www.polskieradio.pl/8,dwojka
Youtube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: https://www.youtube.com/c/chopininstitute