Warszawa, Łódź i Gdańsk - m.in. te miasta deklarują udział w konkursie Europejska Stolica Kultury 2016. Termin składania wniosków do konkursu Europejska Stolica Kultury 2016 (ESK 2016) minął w poniedziałek 30 sierpnia. Pełną listę miast, które zgłosiły swoją aplikację, poda 6 września Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej udział w konkursie deklarowały: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Lublin, Toruń, Poznań, Szczecin i Wrocław.
Ogłoszenie finalistów, czyli tzw. krótkiej listy miast - od dwóch do czterech, odbędzie się w połowie października tego roku. Ostateczny wybór zwycięzcy zaplanowano na trzeci kwartał 2011 r., a oficjalne ogłoszenie miasta, które uzyska tytuł ESK 2016 - na drugi kwartał 2012 r. Po oficjalnym zgłoszeniu kandydatur przez miasta ich wnioski aplikacyjne trafią do międzynarodowego zespołu ekspertów, który je oceni. Będzie wśród nich sześciu ekspertów z Polski, powołanych przez ministra kultury, oraz siedmiu ekspertów powołanych przez rozmaite ciała UE.
Poniżej przykłady działań podejmowanych przez poszczególne miasta w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Warszawa:
Szanse Warszawy na uzyskanie tytułu ESK 2016 zwiększyć ma m.in. Orange Warsaw Festival z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd, konkurs fotograficzny "Warszawa Europejska Stolica Kultury i Festiwal Sztuki nad Wisłą 'Przemiany' ", który obejmie m.in.: koncerty muzyczne, "Królewskie Spacery nad Wisłą", spływy kajakowe, warsztaty bębniarskie w Porcie Czerniakowskim, warsztaty taneczne na barce przy Pomniku Syreny, projekcje filmów w specjalnym kinie pod Mostem Łazienkowskim. Większość z nich ma zainaugurować ogólnowarszawską dyskusję o rozwoju bulwarów wiślanych.
Wśród specjalnych "ambasadorów" Warszawy w staraniach o tytuł ESK znalazło się wielu artystów, m.in.: Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Janusz Głowacki, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Jan A.P. Kaczmarek, Dorota Kędzierzawska, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski.
Agnieszka Holland, we współpracy z Magdaleną Łazarkiewicz wyreżyserowała w związku z tą akcją krótkometrażowy film promujący polską stolicę. Warszawa w oczach Holland to "miasto kontrastów - tradycji, świeżej energii i kreacji, ważnych instytucji kultury oraz nieokiełznanej sztuki niezależnej; miasto podzielone rzeką - źródłem inspiracji, poszukiwań i odważnych artystycznych eksperymentów". Film, którego premiera odbyła się w Warszawie 30 września, jest ilustrowany muzyką Chopina graną przez Stanisława Drzewieckiego. W spocie wystąpiły osobistości świata kultury związane z miastem, m.in. Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Katarzyna Kozyra, Maria Peszek, Danuta Szaflarska i Andrzej Wajda.
Białystok:
Białystok będzie promował się hasłem: "Sztuka współistnienia". Miasto będzie podkreślało swoją mieszankę kultur, relgii i narodowości - zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. "Sztuka współistnienia" objąć ma dziedzictwo kulturowe Białegostoku i okolic, kulturę jako przestrzeń dialogu społecznego oraz duchowe i materialne bogactwo pierwotnej przyrody, a także regionalną kuchnię.
Ambasadorem starań Białegostoku ma być prezes Światowej Rady Romów Stanisław Stankiewicz - stąd m.in. pomysł promowania Białegostoku na "światową stolicę Romów", nawiązujący do zjawiska cyganerii artystycznej. Białystok ma się stać miejscem przyjaznym artystom niezależnym.
Bydgoszcz:
Miasto ogłosiło nabór pomysłów na przedsięwzięcia związane z kulturą pod hasłem "Kultura? No, to mamy dużo do zrobienia!". Warunkiem było angażowanie w realizację tych pomysłów jak najliczniejszych grup mieszkańców. W odpowiedzi w ciągu zaledwie kilkunastu dni wpłynęło kilkaset propozycji. Znaczną część z nich włączono do konkursowej aplikacji miasta.
Gdańsk:
Motto Gdańska w zabiegach o tytuł to: "Wolność Kultury. Kultura Wolności". Starania miasta o tytuł popierają znane osobistości, wśród nich Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Guenter Grass, Anda Rottenberg.
Atutami Gdańska mają być m.in. liczne festiwale (Solidarity of Arts, czyli Solidarność Sztuk, Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, festiwal Europejski Poeta Wolności i festiwal All About Freedom. W mieście realizowane są też liczne projekty edukacyjne, jak "Wiem" czy "Tworzę". Kandydatura Gdańska i metropolii przyczyniła się do powstania "inicjatyw metropolitalnych", jak np. pierwsze Kalendarium Kulturalne wspólne dla Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Noc Muzeów koordynowana na obszarze metropolii.
Katowice:
Katowice wykorzystują ideę "miasta ogrodu". Ponadto promują się dzięki andaluzyjskiemu tańcowi flamenco. W różnych punktach miasta pojawia się instalacja "Cazador del Sol", metaforyczna łąka zbudowana z fluorescencyjnych krążków z pomarańczowego plexi, zamontowanych na elastycznym drążku z włókna szklanego. Oficjalnym kwiatem katowickiej kandydatury jest słonecznik, wysiewany przy wielu miejskich instytucjach. Katowice zainaugurowały starania o tytuł ESK 2016 w maju spektaklem flamenco w reżyserii Carlosa Saury. W działania na rzecz uzyskania tytułu wpisują się w Katowicach również koncerty słynnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz letnie festiwale, wśród nich Off Festival, Tauron Nowa Muzyka, Art Naif Festival.
Łódź:
W staraniach o tytuł pomóc ma m.in. budowa Specjalnej Strefy Sztuki, czyli nowoczesnego muzeum sztuki współczesnej za ponad 380 mln zł, które zostanie wybudowane do 2013 roku oraz rozbudowany i rewitalizowany za ponad 77 mln zł kompleks budynków zabytkowej elektrociepłowni EC-1 Wschód, w którym mają zostać uruchomione m.in. Centrum Sztuki Filmowej, planetarium, teatr dźwięku, kino i biblioteki. EC-1 Wschód ma być gotowe pod koniec września 2012 r.
W Komitecie Honorowym projektu "Łódź - ESK 2016" zasiadają m.in.: prezes NBP Marek Belka, reżyser Andrzej Wajda, aktorzy Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn - którzy wspólnie zagrali w pamiętnej "Ziemi obiecanej" Wajdy, lekkoatleta Artur Partyka, alpinista Piotr Pustelnik, pisarz Andrzej Sapkowski i muzyk Michał Urbaniak.
Lublin:
Miasto "na styku kultur Wschodu i Zachodu", bogate w tradycje, a zarazem angażujące się w nowoczesne, awangardowe przedsięwzięcia kulturalne - to eksponowane w staraniach o tytuł ESK 2016 zalety Lublina. W ciągu mijającej kadencji samorządu wydatki na kulturę w budżecie Lublina wzrosły prawie trzykrotnie. Stworzono tu nowe instytucje kultury - Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" i Warsztaty Kultury. Dodatkowo powstało kilka nowych festiwali muzycznych, m.in.: Inne Brzmienia, Art'n'Music Festival, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody". Rozpoczęto już długo oczekiwane remonty - Teatru Starego (budynek z 1822 roku, jeden z najstarszych teatrów w Polsce) i poklasztornego XVIII-wiecznego budynku Centrum Kultury.
Toruń:
"Czy wiecie, w ilu toruńskich imprezach moglibyście uczestniczyć, żyjąc w naszym mieście zaledwie rok? W 1500" - podkreślono na toruńskiej stronie dotyczącej projektu ESK 2016. W tym mieście odbywa się m.in. "dwadzieścia naprawdę niezwykłych festiwali, jak Kontakt, Tofifest, Probaltica czy Song of songs" - czytamy na toruńskiej stronie dotyczącej projektu ESK 2016. "Kochacie filmy niezależne? Wolicie imprezy z większym rozmachem, masowe? Nigdy nie byliście na turnieju rycerskim? Wszystko to czeka na Was w Toruniu. Mieście kameralnym, lecz o wielkich możliwościach" - przekonują osoby odpowiedzialne za aplikację miasta do konkursu.
Toruńską kandydaturę poparli m.in. przedstawiciele środowiska kulturalnego z Krakowa (Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2000 roku), wśród nich bard z Piwnicy pod Baranami Leszek Wójtowicz.
Poznań:
Poznań w ubieganiu się o tytuł wspierają specjalni ambasadorzy tego projektu, sławni artyści: fotografik Ryszard Horowitz, reżyserzy Andrzej Maleszka (twórca "Magicznego drzewa") i Filip Bajon, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek oraz włoski dyrygent Roberto Balconi. Ambasadorem "politycznym" jest z kolei europoseł PO Filip Kaczmarek.
W ramach starań miasta o tytuł stworzono w Poznaniu m.in. program kulturalny pod hasłem "Poznańska Burza Kulturalna". Dzięki "Burzy", miasto zamierza stworzyć młodym ludziom przestrzeń do spotkań i artystycznych działań, szerzej otworzyć Poznań na sztukę i kulturę, zwiększyć obecność kultury w codziennym życiu mieszkańców oraz budować świadomość ekologiczną - dzięki konfrontacji sztuki z naturą.
Kulturalne wizytówki Poznania to m.in.: Trakt Królewsko-Cesarski, międzynarodowe festiwale filmowe "Off Cinema", "Ale kino!" "Animator", teatralne "Malta" i "Maski" oraz słynny konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. W Poznaniu siedzibę mają m.in.: Polski Teatr Tańca organizujący Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego oraz teatry Polski, Wielki, Nowy, Muzyczny i Animacji. W mieście jest ponad 50 galerii sztuki oraz 25 muzealnych placówek.
Szczecin:
Szczecin, który jako jedyne miasto nie szuka poparcia u znanych osobistości, wśród swoich atutów w walce o tytuł wymienia m.in. bliską współpracę z Niemcami i "projekty realizowane na styku lądu i wody". Jednym z priorytetów strategicznych Szczecina, miasta spinającego dwie części rozdartego do niedawna kontynentu, będzie "Zszywanie Europy". "Chcemy dać Europie inspirujący przykład transgranicznego regionu kultury" - czytamy na stronie poświęconej kandydaturze Szczecina. Na stronie prezentowane są lokalne imprezy kulturalne, wśród nich Międzynarodowy Festiwal Zmagania Jazzowe, Sztukowanie 2010 "Festiwal premier" (w jego ramach m.in. akcje teatralne, działania taneczne), Szczeciński Festiwal Młodych Talentów GRAMY. Miasto uzyskało poparcie ze strony ponadgranicznego regionu, m.in. od niemieckich miast Greisfwald, Pasewalk, Schwedt i od jednej z dzielnic Berlina.
Wrocław:
Miasto w staraniach o tytuł promuje nie tylko siebie, także - cały region. "Region był zawsze siłą Wrocławia, a Wrocław musi być siłą regionu. Wspólne projekty mogą zaowocować przyciągnięciem większej liczby turystów. Poprzez promocję Wrocławia, realizowana jest również promocja Dolnego Śląska" - argumentuje wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obrębski. W ramach starań o tytuł utworzono we Wrocławiu specjalne internetowe portale o tematyce kulturalnej: Kreatywnywroclaw.pl i Kultuba.pl, gdzie można znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych w stolicy Dolnego Śląska. Piękno regionu mają pokazać rejsy odrzańskie, w trakcie których uczestnicy mogli dowiedzieć się o związkach Wrocławia z Odrą i poznać związane z okolicą legendy.
em
Ogłoszenie finalistów, czyli tzw. krótkiej listy miast - od dwóch do czterech, odbędzie się w połowie października tego roku. Ostateczny wybór zwycięzcy zaplanowano na trzeci kwartał 2011 r., a oficjalne ogłoszenie miasta, które uzyska tytuł ESK 2016 - na drugi kwartał 2012 r. Po oficjalnym zgłoszeniu kandydatur przez miasta ich wnioski aplikacyjne trafią do międzynarodowego zespołu ekspertów, który je oceni. Będzie wśród nich sześciu ekspertów z Polski, powołanych przez ministra kultury, oraz siedmiu ekspertów powołanych przez rozmaite ciała UE.
Poniżej przykłady działań podejmowanych przez poszczególne miasta w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Warszawa:
Szanse Warszawy na uzyskanie tytułu ESK 2016 zwiększyć ma m.in. Orange Warsaw Festival z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd, konkurs fotograficzny "Warszawa Europejska Stolica Kultury i Festiwal Sztuki nad Wisłą 'Przemiany' ", który obejmie m.in.: koncerty muzyczne, "Królewskie Spacery nad Wisłą", spływy kajakowe, warsztaty bębniarskie w Porcie Czerniakowskim, warsztaty taneczne na barce przy Pomniku Syreny, projekcje filmów w specjalnym kinie pod Mostem Łazienkowskim. Większość z nich ma zainaugurować ogólnowarszawską dyskusję o rozwoju bulwarów wiślanych.
Wśród specjalnych "ambasadorów" Warszawy w staraniach o tytuł ESK znalazło się wielu artystów, m.in.: Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Janusz Głowacki, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Jan A.P. Kaczmarek, Dorota Kędzierzawska, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski.
Agnieszka Holland, we współpracy z Magdaleną Łazarkiewicz wyreżyserowała w związku z tą akcją krótkometrażowy film promujący polską stolicę. Warszawa w oczach Holland to "miasto kontrastów - tradycji, świeżej energii i kreacji, ważnych instytucji kultury oraz nieokiełznanej sztuki niezależnej; miasto podzielone rzeką - źródłem inspiracji, poszukiwań i odważnych artystycznych eksperymentów". Film, którego premiera odbyła się w Warszawie 30 września, jest ilustrowany muzyką Chopina graną przez Stanisława Drzewieckiego. W spocie wystąpiły osobistości świata kultury związane z miastem, m.in. Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Katarzyna Kozyra, Maria Peszek, Danuta Szaflarska i Andrzej Wajda.
Białystok:
Białystok będzie promował się hasłem: "Sztuka współistnienia". Miasto będzie podkreślało swoją mieszankę kultur, relgii i narodowości - zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. "Sztuka współistnienia" objąć ma dziedzictwo kulturowe Białegostoku i okolic, kulturę jako przestrzeń dialogu społecznego oraz duchowe i materialne bogactwo pierwotnej przyrody, a także regionalną kuchnię.
Ambasadorem starań Białegostoku ma być prezes Światowej Rady Romów Stanisław Stankiewicz - stąd m.in. pomysł promowania Białegostoku na "światową stolicę Romów", nawiązujący do zjawiska cyganerii artystycznej. Białystok ma się stać miejscem przyjaznym artystom niezależnym.
Bydgoszcz:
Miasto ogłosiło nabór pomysłów na przedsięwzięcia związane z kulturą pod hasłem "Kultura? No, to mamy dużo do zrobienia!". Warunkiem było angażowanie w realizację tych pomysłów jak najliczniejszych grup mieszkańców. W odpowiedzi w ciągu zaledwie kilkunastu dni wpłynęło kilkaset propozycji. Znaczną część z nich włączono do konkursowej aplikacji miasta.
Gdańsk:
Motto Gdańska w zabiegach o tytuł to: "Wolność Kultury. Kultura Wolności". Starania miasta o tytuł popierają znane osobistości, wśród nich Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Guenter Grass, Anda Rottenberg.
Atutami Gdańska mają być m.in. liczne festiwale (Solidarity of Arts, czyli Solidarność Sztuk, Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, festiwal Europejski Poeta Wolności i festiwal All About Freedom. W mieście realizowane są też liczne projekty edukacyjne, jak "Wiem" czy "Tworzę". Kandydatura Gdańska i metropolii przyczyniła się do powstania "inicjatyw metropolitalnych", jak np. pierwsze Kalendarium Kulturalne wspólne dla Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Noc Muzeów koordynowana na obszarze metropolii.
Katowice:
Katowice wykorzystują ideę "miasta ogrodu". Ponadto promują się dzięki andaluzyjskiemu tańcowi flamenco. W różnych punktach miasta pojawia się instalacja "Cazador del Sol", metaforyczna łąka zbudowana z fluorescencyjnych krążków z pomarańczowego plexi, zamontowanych na elastycznym drążku z włókna szklanego. Oficjalnym kwiatem katowickiej kandydatury jest słonecznik, wysiewany przy wielu miejskich instytucjach. Katowice zainaugurowały starania o tytuł ESK 2016 w maju spektaklem flamenco w reżyserii Carlosa Saury. W działania na rzecz uzyskania tytułu wpisują się w Katowicach również koncerty słynnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz letnie festiwale, wśród nich Off Festival, Tauron Nowa Muzyka, Art Naif Festival.
Łódź:
W staraniach o tytuł pomóc ma m.in. budowa Specjalnej Strefy Sztuki, czyli nowoczesnego muzeum sztuki współczesnej za ponad 380 mln zł, które zostanie wybudowane do 2013 roku oraz rozbudowany i rewitalizowany za ponad 77 mln zł kompleks budynków zabytkowej elektrociepłowni EC-1 Wschód, w którym mają zostać uruchomione m.in. Centrum Sztuki Filmowej, planetarium, teatr dźwięku, kino i biblioteki. EC-1 Wschód ma być gotowe pod koniec września 2012 r.
W Komitecie Honorowym projektu "Łódź - ESK 2016" zasiadają m.in.: prezes NBP Marek Belka, reżyser Andrzej Wajda, aktorzy Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn - którzy wspólnie zagrali w pamiętnej "Ziemi obiecanej" Wajdy, lekkoatleta Artur Partyka, alpinista Piotr Pustelnik, pisarz Andrzej Sapkowski i muzyk Michał Urbaniak.
Lublin:
Miasto "na styku kultur Wschodu i Zachodu", bogate w tradycje, a zarazem angażujące się w nowoczesne, awangardowe przedsięwzięcia kulturalne - to eksponowane w staraniach o tytuł ESK 2016 zalety Lublina. W ciągu mijającej kadencji samorządu wydatki na kulturę w budżecie Lublina wzrosły prawie trzykrotnie. Stworzono tu nowe instytucje kultury - Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" i Warsztaty Kultury. Dodatkowo powstało kilka nowych festiwali muzycznych, m.in.: Inne Brzmienia, Art'n'Music Festival, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody". Rozpoczęto już długo oczekiwane remonty - Teatru Starego (budynek z 1822 roku, jeden z najstarszych teatrów w Polsce) i poklasztornego XVIII-wiecznego budynku Centrum Kultury.
Toruń:
"Czy wiecie, w ilu toruńskich imprezach moglibyście uczestniczyć, żyjąc w naszym mieście zaledwie rok? W 1500" - podkreślono na toruńskiej stronie dotyczącej projektu ESK 2016. W tym mieście odbywa się m.in. "dwadzieścia naprawdę niezwykłych festiwali, jak Kontakt, Tofifest, Probaltica czy Song of songs" - czytamy na toruńskiej stronie dotyczącej projektu ESK 2016. "Kochacie filmy niezależne? Wolicie imprezy z większym rozmachem, masowe? Nigdy nie byliście na turnieju rycerskim? Wszystko to czeka na Was w Toruniu. Mieście kameralnym, lecz o wielkich możliwościach" - przekonują osoby odpowiedzialne za aplikację miasta do konkursu.
Toruńską kandydaturę poparli m.in. przedstawiciele środowiska kulturalnego z Krakowa (Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2000 roku), wśród nich bard z Piwnicy pod Baranami Leszek Wójtowicz.
Poznań:
Poznań w ubieganiu się o tytuł wspierają specjalni ambasadorzy tego projektu, sławni artyści: fotografik Ryszard Horowitz, reżyserzy Andrzej Maleszka (twórca "Magicznego drzewa") i Filip Bajon, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek oraz włoski dyrygent Roberto Balconi. Ambasadorem "politycznym" jest z kolei europoseł PO Filip Kaczmarek.
W ramach starań miasta o tytuł stworzono w Poznaniu m.in. program kulturalny pod hasłem "Poznańska Burza Kulturalna". Dzięki "Burzy", miasto zamierza stworzyć młodym ludziom przestrzeń do spotkań i artystycznych działań, szerzej otworzyć Poznań na sztukę i kulturę, zwiększyć obecność kultury w codziennym życiu mieszkańców oraz budować świadomość ekologiczną - dzięki konfrontacji sztuki z naturą.
Kulturalne wizytówki Poznania to m.in.: Trakt Królewsko-Cesarski, międzynarodowe festiwale filmowe "Off Cinema", "Ale kino!" "Animator", teatralne "Malta" i "Maski" oraz słynny konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. W Poznaniu siedzibę mają m.in.: Polski Teatr Tańca organizujący Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego oraz teatry Polski, Wielki, Nowy, Muzyczny i Animacji. W mieście jest ponad 50 galerii sztuki oraz 25 muzealnych placówek.
Szczecin:
Szczecin, który jako jedyne miasto nie szuka poparcia u znanych osobistości, wśród swoich atutów w walce o tytuł wymienia m.in. bliską współpracę z Niemcami i "projekty realizowane na styku lądu i wody". Jednym z priorytetów strategicznych Szczecina, miasta spinającego dwie części rozdartego do niedawna kontynentu, będzie "Zszywanie Europy". "Chcemy dać Europie inspirujący przykład transgranicznego regionu kultury" - czytamy na stronie poświęconej kandydaturze Szczecina. Na stronie prezentowane są lokalne imprezy kulturalne, wśród nich Międzynarodowy Festiwal Zmagania Jazzowe, Sztukowanie 2010 "Festiwal premier" (w jego ramach m.in. akcje teatralne, działania taneczne), Szczeciński Festiwal Młodych Talentów GRAMY. Miasto uzyskało poparcie ze strony ponadgranicznego regionu, m.in. od niemieckich miast Greisfwald, Pasewalk, Schwedt i od jednej z dzielnic Berlina.
Wrocław:
Miasto w staraniach o tytuł promuje nie tylko siebie, także - cały region. "Region był zawsze siłą Wrocławia, a Wrocław musi być siłą regionu. Wspólne projekty mogą zaowocować przyciągnięciem większej liczby turystów. Poprzez promocję Wrocławia, realizowana jest również promocja Dolnego Śląska" - argumentuje wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obrębski. W ramach starań o tytuł utworzono we Wrocławiu specjalne internetowe portale o tematyce kulturalnej: Kreatywnywroclaw.pl i Kultuba.pl, gdzie można znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych w stolicy Dolnego Śląska. Piękno regionu mają pokazać rejsy odrzańskie, w trakcie których uczestnicy mogli dowiedzieć się o związkach Wrocławia z Odrą i poznać związane z okolicą legendy.
em