Przedstawiciel organizatorów koncertu Michał Cieśla poinformował, że z pomysłem zorganizowania imprezy na rzecz kompozytorki wyszli krótko po pożarze współpracownicy Gaertner - muzycy i artyści. - Ponieważ wielu muzyków chce pomóc pani Kasi, prawdopodobnie będą następne koncerty. Możliwe, że kolejny odbędzie się na Śląsku - dodał.
W Kielcach, na scenie Hali Widowiskowej przy ul. Żytniej wystąpią: Halina Frąckowiak, Zbigniew Wodecki, Ryszard Poznakowski, Andrzej Rybiński, Janusz Laskowski, Trubadurzy, Mafia, Bronisław Opałko oraz Bartek Gaertner i Elwira Sibiga. Koncert poprowadzi dziennikarka radiowa Maria Szabłowska. Patronatem honorowy nad imprezą objęli: wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa, starosta kielecki i prezydent Kielc.
Dom Katarzyny Gaertner i jej męża, aktora Kazimierza Mazura w Komaszycach spłonął w nocy z 28 na 29 stycznia. Z powodu gwałtownie rozprzestrzeniającego się ognia, domownicy i strażacy zdołali uratować tylko część dobytku. Działania ratowników utrudniły m. in. zamarznięte hydranty. Według wstępnej hipotezy strażaków, przyczyną pożaru był brak prawidłowej izolacji i zabezpieczenia metalowego przewodu spalinowego, który przechodził przez połać dachu wykonaną z desek i pokrytych papą. Budynek miał drewnianą więźbę dachową, a także stropy.
W wyniku pożaru Gaertner i Mazur stracili dom, studio nagrań, a także cenne materiały muzyczne – kompozycje, nuty, scenariusze programów artystycznych i przygotowywane aranżacje a także prace plastyczne. Katarzyna Gaertner mieszkała w Komaszycach od ponad 25 lat.
Gaertner to urodzona w 1942 roku, w Myślenicach polska kompozytorka, aranżerka i pianistka. Akompaniowała takim artystom jak Mieczysław Fogg, grała w zespołach jazzowych, współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Zbigniewem Namysłowskim i Andrzejem Trzaskowskim. Od 50 lat zajmuje się komponowaniem utworów dla innych artystów, m.in. Heleny Majdaniec, Haliny Frąckowiak („Bądź gotowy dziś do drogi"), zespołu 2 Plus 1, Anny German i Maryli Rodowicz („Małgośka”, „Wielka woda”). Skomponowała także muzykę do prekursorskiej mszy beatowej "Pan przyjacielem moim" i jednego z pierwszych polskich musicali "Na szkle malowane".
PAP, arb