Jego zdaniem, użyty typ pisma był stosowany tylko w latach 10-70 n.e. Autentyczność napisu (w języku aramejskim) została potwierdzona w laboratoriach izraelskich. Archeolodzy oszacowali datę powstania ossuarium na 63 r. n.e.
"Byłem bardzo podekscytowany" własnym odkryciem - powiedział Lemaire. "Czy to chodzi o Jakuba, brata Jezusa? Nie ma żadnej wzmianki o Nazarecie, ale to i tak imponujące".
Lemaire zdaje sobie sprawę, że nie ma 100-procentowej pewności, iż odnalezione ossuarium zawiera doczesne szczątki Jakuba, brata Jezusa. Aczkolwiek według niego, umieszczenie trzech imion na tej urnie świadczy, że pochowano w niej kogoś znanego - normalnie nie praktykowano tego typu pochówków.
Święty Jakub jest kilkukrotnie wymieniany w Biblii jako "brat Jezusa", m.in. w liście Św. Pawła do Galatów.
Odkrycie wzbudziło wiele kontrowersji. "Jako historyk specjalizujący się w starożytności wątpię, żeby +rodzina+ Jezusa była sławna przed 70 r. i żeby napis +brat Jezusa+, wskazujący, że chodzi o kogoś znanego, mógł być umieszczony w tym okresie" - uważa Jean-Michel Tarragon.
Do tej pory najstarszą zachowaną wzmianką o Jezusie był zwój papirusu, na którym znajduje się fragment pieśni napisanej po grecku w ok. 125 r. n.e. Najstarsze kopie Biblii, które dotrwały do naszych czasów, pochodzą z ok. 300 r.
em, pap