- Pierwsza to dzieła wczesne, słynne płótna zielono-czerwone i inne malowane czystymi kolorami z wyrazistą sceną główną. Druga to imperium linii, trzy cykle prac na papierze – "Genesis" z roku 1987, "Na koniec wieku" z lat 1999-2000 i akwarele zatytułowane "Uniwersum" malowane w 2006-2007 r. - wyjaśnił Nowaczyk. Trzecią część wystawy stanowią obrazy namalowane pomiędzy rokiem 1981 a 2001, w tym cykl „Albo-Albo" i „Poza nieskończoność”.
W opinii kuratora wystawy, Włodzimierza Nowaczyka twórczość Dobkowskiego to wielki fenomen polskiej sceny artystycznej.
- Od debiutu w końcu lat 60. XX wieku, poprzez niezwykłe zielono-czerwone z początku następnej dekady, mamy do czynienia z dziełami fascynującymi. Dobkowski - uczeń Jana Cybisa, nie ogląda się wstecz, nie interesuje malarza odległa tradycja, wierzy w współczesność, patrzy w przyszłość – podkreślił Nowaczyk.
Zdaniem Nowaczyka, już w najwcześniejszych dziełach Dobkowskiego odnaleźć można charakterystyczny dla jego twórczości styl. - Połacie czystego koloru, ekspresja linii, figuracja jakże inna od modnej wówczas a dziś prawie zapomnianej "nowej figuracji". Tej skrystalizowanej wówczas poetyce pozostał w zasadzie wierny do dziś, nie znaczy to, że nic się w malarstwie nie zmieniło. Pozostał wierny przesłaniu swej twórczości, opisuje ono świat przez artystę zobaczony, a właściwie przeżyty – ocenił kurator.
Wystawa prac Dobkowskiego w sopockiej PGS potrwa do 17 czerwca.
Jan Dobkowski, urodził się 8 czerwca 1942 r. w Łomży. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, w pracowniach prof. Juliusza Studnickiego i prof. Jana Cybisa. Twórczość Dobkowskiego dojrzewała szybko. Już w okresie studiów obrazy artysty i jego nonkonformistyczna postawa zwróciły uwagę niezależnej krytyki. Malarz jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody Krytyki im. C. K. Norwida (w 1978 r.) i Nagrody im. Jana Cybisa za całokształt twórczości (w 1994 r.).
Prace Dobkowskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i w Poznaniu, Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz kolekcjach prywatnych na całym świecie.em, pap