„Noc Kultury jest manifestacją naszego środowiska kultury. Wpisuje się też w naszą strategię kształtowania Lublina jako centrum kompetencji wschodnich, partnerstwa wschodniego, budowy relacji ze Wschodem w wymiarze współpracy kulturalnej, naukowej, administracyjnej, gospodarczej" - powiedział na konferencji prasowej w czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
W Lublinie wystąpią obok siebie artyści z Lublina i z Ukrainy m.in. grupy teatralne, chóry, zespoły folkowe, grające muzykę poważną, jazz, reggae a także performerzy, malarze, pisarze, poeci. Według organizatorów do Lublina przyjedzie około 230 artystów z Ukrainy.
W Teatrze Muzycznym w Lublinie orkiestra tego Teatru oraz artyści baletu Opery Lwowskiej przedstawią „Carmen suita" - suitę baletową do muzyki Rodiona Szczedrina wg opery Georges'a Bizeta. Obok Teatru Gardzienice, który pokaże „Ifigenię w T.”, zaprezentuje się Lwowski Teatr Akademicki im. Łesia Kurbasa z przedstawieniem „Pieśń Leśna”, a Lwowski Teatr Woskresinnia pokaże „Glorię” i „Wiśniowy sad”, z którymi korespondować będzie widowisko „Sztukmistrze” w wykonaniu lubelskich kuglarzy, akrobatów i artystów cyrkowych. Podczas Nocy Kultury można będzie też zobaczyć ukraińskie filmy, wystawy m.in. ikon i fotografii. W lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy czytane będą najnowsze dramaty ukraińskie.
„Na tydzień przed inauguracją mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbywać się będą w Polsce i na Ukrainie, Noc Kultury w Lublinie będzie takim nieoficjalnym społeczno - kulturalnym otwarciem EURO 2012. Chcemy pokazać, że oba narody łączy więcej niż tylko piłka nożna" - powiedział Rafał Koziński z Warsztatów Kultury w Lublinie, które są koordynatorem Nocy.
Program Nocy Kultury w Lublinie - organizowanej od 2007 r. - jest budowany z propozycji zgłaszanych przez działające w mieście instytucje kultury, organizacje pozarządowe, niezależnych artystów. Podczas Nocy wstęp na zaproponowane wydarzenia jest bezpłatny.
Większość tegorocznych imprez i pokazów zaplanowano w specjalnie do tego zorganizowanej przestrzeni w centrum Lublina. Główna ulica miasta - Krakowskie Przedmieście - zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego i wraz z ulicą Grodzką prowadząca przez lubelskie Stare Miasto do Zamku Lubelskiego utworzą czterokilometrową Aleję Kultur. Przy Alei Kultur oraz w bliskiej przestrzeni wokół niej zbudowanych zostanie kilka scen plenerowych, na których odbywać się będą różne koncerty, prezentować się będą zespoły teatralne, artyści uliczni.
Współorganizatorem tegorocznej Nocy Kultury w Lublinie jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.em, pap