Spacery po historycznych warszawskich trasach, zabawy dla dzieci, wystawy, turniej piłkarski - to niektóre wydarzenia przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich na sobotnią Noc Muzeów.
Imprezy przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich na sobotnią Noc Muzeów rozpoczną się w sobotę już w południe, kiedy z różnych punktów miasta ruszą wycieczki po historycznych szlakach, prowadzone przez przewodników. Spod Pałacu Kultury i Nauki od strony pl. Defilad ruszy grupa, którą Jagna Kofta poprowadzi po warszawskich szlakach Janusza Korczaka.
Pod pomnikiem Powstania Warszawskiego 1944 przy ul. Długiej zbierze się natomiast grupa chętnych do odbycia wycieczki "Muranów śladami kobiet", która poprowadzi Barbara Klimek. "Poznamy życie i dokonania kobiet związanych z Muranowem, których działania odcisnęły silne piętno na rzeczywistości, a o których mało się mówi. Zastanowimy się nad tym, czy historia ma płeć i dlaczego często tak się dzieje, że dokonania kobiet popadają w zapomnienie" - zapowiadają organizatorzy.
Pod Muzeum Więzienia Pawiak na ul. Dzielnej zbierze się grupa uczestników wycieczki "Półświatek dawnej Warszawy", podczas której będzie można poznać ulice i miejsca dawnej Warszawy, które uchodziły za rewiry przestępców. Uczestnicy spaceru będą musieli zdobyć sekretne informacje, pomocne przy rozwikłaniu zagadki kryminalnej, rozszyfrować krótkie teksty pisane w jidysz oraz zanalizować teksty źródłowe w poszukiwaniu śladów nieistniejących już ulic. Spacer poprowadzi Marzena Szugiero.
Wszystkie grupy spotkają się o godz. 14.00 na skwerze Willy Brandta przy budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie rozpocznie się Piknik Sportowy. Rozegrany zostanie turniej piłkarski z udziałem sześciu drużyn, cztery z nich wystawia Etnoliga (organizacja integrująca przez piłkę nożną przedstawicieli różnych narodowości mieszkających w Warszawie), pozostałe dwie to grupa Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej oraz pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich.
Przez całe popołudnie Klub Sportów Miejskich „Skarpa" organizować będzie zabawy i gry dla dzieci m.in. chodzenie po linie, grę w gumę i frisbee, odbędzie się też happening malarsko-rysowniczy o tematyce sportowej. Fundacja dla Wolności zorganizuje gry i zabawy sportowe dla dzieci pod hasłem "Piłka ma wiele barw”, a stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – inicjator kampanii „Wykopmy rasizm ze stadionów” - przygotuje wystawę o wielokulturowości w polskim futbolu.
O godzinie 14 otwarta zostanie wystawa o osiągnięciach Akiby Rubinsteina, przedwojennego arcymistrza szachowego pochodzenia żydowskiego, przygotowana przez Polski Związek Szachowy. Tomasz Lissowski wygłosi wykład na temat przedwojennych szachistów-arcymistrzów żydowskiego pochodzenia. O godzinie 14 rozpoczną się warsztaty szachowe dla dzieci przeprowadzane przez Fundację Szachy w Szkołach, odbędzie się też symultana szachowa z udziałem tegorocznego mistrza Polski w szachach – Mateusza Bartla.
O godzinie 20 odbędzie się wernisaż wystawy „Warszawscy Sportowcy", na której będzie można zobaczyć zdjęcia przedwojennych żydowskich sportsmenów. Podczas wernisażu na cymbałach zagra Aleks Jacobowitz.em, pap