Zebranych gości przywitał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak. - Pokaz Muzeum Utraconego to prezentacja, która jest świadectwem różnorodności, bogactwa i piękna polskiej kultury. Powinniśmy być dumni z tej kultury, pamiętając jednocześnie o tym, co zostało utracone - powiedział. W latach 1939-1945 Polska straciła 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury.
Wiceminister kultury Piotr Żuchowski ocenił, że Muzeum Utracone jest największym muzeum Rzeczypospolitej. - Ono zawiera największą liczbę niezwykle cennych dzieł, bo w czasie II wojny światowej zginęło ok. pół miliona eksponatów - przypomniał. Podczas tegorocznego pokazu w wirtualnej galerii publiczność zobaczyła m.in. te dzieła, które odzyskano w ostatnim roku. Od 20 maja przez tydzień pokaz będzie nocą emitowany na ekranach warszawskiej Galerii Kordegarda.
Dzięki staraniom polskiego ministerstwa kultury do kraju powróciło ostatnio kilka ważnych dzieł, również tych zaginionych w okresie II wojny światowej - m.in. "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego oraz dzieła Juliana Fałata: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach".
Pokazy Muzeum Utraconego podczas Nocy Muzeów odbywają się od 2010 roku. Ich podstawowym celem jest budowanie świadomości Polaków, popularyzacja wiedzy o tym, ile Polska straciła dóbr kultury w II wojnie światowej i jakie są to dzieła. Pierwszy pokaz Muzeum Utraconego odbył się w 2010 r. na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Rok później pokaz zaprezentowano na murach Starego Miasta w Warszawie.
Polska w wyniku II wojny światowej straciła ponad 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury; wśród strat wojennych znajdują się dzieła, m.in. Pietera Brueghela, Antona van Dycka, Pabla Picassa, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Miejsce przechowywania większości z nich pozostaje nieznane. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. zajmuje się katalogowaniem strat wojennych – obecnie w bazie danych prowadzonej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego resortu kultury zarejestrowanych jest ok. 60 tys. obiektów.
Nad wartością merytoryczną internetowego muzeum czuwa powołana przy Departamencie Dziedzictwa Kulturowego rada programowa. W jej skład wchodzą: dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund, historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, dyrektor Muzeum-Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis, dyrektor Narodowego Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dr hab. Piotr Majewski. Pomysłodawcą odpowiedzialnym za stronę techniczną i organizacyjną projektu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.
PAP, arb