Muzyka była inspiracją i jest tematem obrazów prezentowanych na wystawie "Symfonia" w warszawskim Domu Artysty Plastyka. Sceny z koncertów, muzycy, instrumenty, publiczność na koncertach - przedstawione bardziej lub mniej metaforycznie - a także abstrakcje oraz impresje kolorystyczne można zobaczyć na eksponowanych płótnach.
- Nasza wystawa jest dobrym przykładem wspólnoty sztuk, czyli tak lubianej na przykład przez romantyków correspondance des arts. Malarstwo spotyka się tym razem z muzyką. Obrazy, których była ona inspiracją urzekają kolorystyką, zaskakują fakturami i oryginalnym podejściem do tematu. To prawdziwe "malarskie wariacje muzyczne" - powiedziała malarka Anna Forycka-Putiatycka, kurator wystawy "Symfonia".
Na ekspozycji znalazło się 50 prac takich artystów jak: Marek Ałaszewski, Tomasz Awdziejczyk, Wanda Bacowska-Twarowska, Barbara Bielecka-Woźniczko, Jan Brodziak, Jolanta Caban, Teresa Dziczkaniec, Edyta Dzierż, Lili Fiałkowska, Anna Forycka-Putiatycka, Wanda Hansen, Larysa Jaromska, Jadwiga Jeziorska, Jaga Karkoszka, Bożena Korulska, Bożena Leszczyńska, Barbara Maciąga, Jacek Maślankiewicz, Franciszek Maśluszczak, Joanna Mrozowska, Iwona Ostrowska, Małgorzata Roszkowska, Paweł Sochacki, Maria Sołtyk-Koc, Jerzy Tepfer, Krystyna Wojtyna-Drouet. Niektórzy z malarzy eksponują po kilka swoich prac.
- Muzyka stale mi towarzyszy, słucham jej, gdy jadę samochodem i kiedy maluję - powiedział PAP Franciszek Maśluszczak, którego obraz "Błękitny koncert" jest pokazywany na wystawie. - Lubię jazz, klasykę, folk meksykański, kubański, rytmy greckie, ale też miejskie kapele uliczne. Namalowałem kiedyś, i sprawiło mi to ogromną przyjemność, cały cykl akwarel pt. "Folk warszawski".
- Chadzam chętnie na koncerty - mówi Maśluszczak - patrzę na muzyków i fascynuje mnie ruch, "przepływanie", taneczny sposób w jaki "obsługują" instrumenty. W moim "Błękitnym koncercie" talerze perkusisty unoszą się w górę..." Artysta podkreśla, że podoba mu się idea wystawy. "Współcześnie dość zdecydowanie dominują sztuki wizualne, dobrze więc przypomnieć, że w obszarze sztuki istnieje muzyka. Dla mnie pojęcie sztuka jest ważne i obejmuje wiele dziedzin".
Inny z artystów, Marek Ałaszewski, którego obraz pt. "Symfonia" także jest prezentowany na wystawie uważa, że spotkanie malarstwa i muzyki to zderzenie dwóch wyraźnie odrębnych obszarów sztuki. "Aby wyrazić muzykę w obrazie konieczne jest przełożenie jednego języka estetycznego na drugi. I tak na przykład rytm można oddać na płótnie za pomocą zdecydowanego koloru".
Wystawa powstała z inicjatywy grupy twórczej "Symfonia" działającej przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. "W Okręgu Warszawskim od wielu lat działamy jako grupa artystów, którzy w swojej twórczości inspirują się muzyką, poezją i literaturą. Wracamy do dobrych tradycji, którymi kierowali się dawniej artyści polscy, kiedy najważniejsza była sztuka w pełnym tego słowa znaczeniu, także pojęta jako kultura, również osobista" - podkreśla kurator Forycka-Putiatycka.
Dzięki wsparciu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i współpracy z Klubem Erudyty prowadzonym przez Beatę Tyszkiewicz - podkreśla Forycka-Putiatycka - wystawa udokumentowana będzie katalogiem. Autorem zamieszczonych w katalogu recenzji obrazów jest poetka Agnieszka Syska.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Domu Artysty Plastyka w piątek. Od soboty wystawa dostępna jest dla publiczności.em, pap