- Pragniemy, korzystając z najlepszych wzorców zagranicznych wydarzeń, jako pierwsi wprowadzić takie rozwiązania w Polsce - mówi promotor festiwalu Mikołaj Ziółkowski.
Na festiwalu i w Gdyni, jednym z największych wydarzeń muzycznych w Polsce, wystąpi ponad 100 artystów z całego świata. Wśród zagranicznych gwiazd festiwalu znajdą się m.in.: Bjork, New Order, Justice, Bon Iver, Franz Ferdinand, Bloc Party, The Mars Volta, Mumford & Sons, The Kills, The xx, The Cardigans, Orbital, Public Enemy, Gogol Bordello, Janelle Monae i Major Lazer.
Polskę reprezentować będą m.in. Łona & Webber, Fisz i Emade, Pablopavo i Praczas, formacja Napszykłat, Kapela Ze Wsi Warszawa, Cool Kids of Death, Iza lach oraz Brygada Kryzys.
W programie festiwalu znalazł się też koncert prawie pięćdziesięcioosobowej Orkiestry Kameralnej Aukso, która - pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia, wykona utwory skomponowane przez Pendereckiego oraz gitarzystę angielskiej grupy Radiohead – Johny’ego Greenwooda. Na występ złożą się kompozycje Pendereckiego - „Ofiarom Hiroszimy – tren” i „Polymorphia” oraz Greenwooda - „Popcorn Superhet Receiver” i „48 Responses to Polymorphia”
Na tegoroczną edycję festiwalu złoży się także przegląd najciekawszych filmów dokumentalnych, które w maju br. były prezentowane na odbywającej się w Warszawie oraz Wrocławiu imprezie Planete+ Doc Film Festival.
W specjalnym, stylizowanym na bunkier, pomieszczeniu, uczestnicy gdyńskiego festiwalu będą też mogli obejrzeć poświęcone muzyce i dźwiękowi instalacje wideo oraz teledyski wybrane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wśród prac znajdą się m.in. „Love Songs” Wilhelma Sasnala, „Mixed Beaviour” Anriego Sali, „The Soul of Tammi Terrel” Jonathana Horowitza, „Jesus Loves Me” Anny Molskiej, „Octopus” Anny Zaradny i cykl unikalnych teledysków wykonanych dla grupy Sonic Youth.
Własna przestrzeń – namiot mogący pomieścić 500 widzów, otrzyma też na festiwalu teatr. Będzie to kuratorska propozycja warszawskiego Nowego Teatru, który zdecydował, by na imprezie pokazać spektakl „Anioły w Ameryce" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Magdaleny Cieleckiej, Mai Komorowskiej, Mai Ostaszewskiej, Danuty Stenki, Andrzeja Chyry, Jacka Poniedziałka i Macieja Stuhra. W namiocie obejrzeć też będzie można spektakl brytyjsko-niemieckiej grupy Gob Squad pt. "Before your very eyes".
Gospodarze imprezy zaprosili też na nią w tym roku polskiego artystę grafika - Maurycego Gomulickiego: przygotowuje on wielkoformatową pracę, która zostanie zaprezentowana w trakcie festiwalu. W kolejnych latach na festiwal mają być zapraszani inni artyści, których dzieła złożą się na Galerię Openera. „W ciągu kilku lat powstanie jedyna w swoim rodzaju kolekcja sztuki, pokazująca naszym zdaniem najciekawsze zjawiska w polskiej sztuce” – wyjaśnił szef agencji Alter Art Mikołaj Ziółkowski.
Na terenie festiwalu działać też będzie scena, na której zaprezentują swoje dzieła projektanci mody. Tradycyjnie na lotnisku znajdzie się też przestrzeń udostępniona nieodpłatnie organizacjom non-profit. W tym roku swoje stoiska uruchomi 20 tego typu stowarzyszeń i fundacji.Na terenie lotniska znajduje się także tradycyjnie pole namiotowe, na którym – jak szacują organizatorzy - zamieszka ponad 20 tysięcy osób.
Impreza potrwa cztery dni, a muzycy grać będą na siedmiu scenach zbudowanych na terenie miejscowego lotniska.Jak szacują organizatorzy, w tegorocznej edycji imprezy może wziąć udział około 80 tysięcy publiczności.
Pierwsza edycja festiwalu Open'er miała miejsce w Warszawie w 2002 r. Rok później imprezę przeniesiono do Gdyni na Skwer Kościuszki. W 2006 r. festiwal ponownie zmienił lokalizację - na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie odbywa się do dziś. Jego organizatorem jest agencja koncertowa Alter Art, natomiast sponsorem głównym - producent piwa Heineken. Na początku 2011 r. podczas ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen gdyńska impreza po raz drugi zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival).
em, pap