- Okazją jest 190. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy lampy naftowej, chemika, farmaceuty - poinformował dyrektor programowy Polskiego Radia Rzeszów, Roman Adamski. W ramach cyklu dziennikarze w każdy wtorek do końca wakacji w porannej audycji Radio Biwak odwiedzą miejsca w południowo-wschodniej Polsce i na zachodniej Ukrainie związane z tradycją naftową i gazową, gdzie m.in. kiedyś lub obecnie funkcjonują kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego czy rafinerie. Będą to kolejno: Gorlice, Jasło, Bóbrka, Sanok, Ustrzyki Dolne, Borysław i Lwów.
- Porozmawiamy o historii branży, która przyciągała pionierów, pasjonatów i ekspertów, zmieniła społeczne oblicze tej części Europy i nadal współtworzy polską gospodarkę - podkreślił Adamski. Najstarsza na świecie, założona przez Ignacego Łukasiewicza kopalnia ropy naftowej "Franek" znajduje się w Bóbrce. W tym roku przypada 159. rocznica zapalenia pierwszej, skonstruowanej przez Łukasiewicza lampy naftowej. Zapłonęła ona 31 lipca 1853 roku podczas operacji we lwowskim szpitalu.
Lampę naftową według pomysłu Łukasiewicza wykonał lwowski blacharz, zajmujący się wytwarzaniem lamp olejnych, Bratkowski. Sama lampa ani nawet jej rysunek nie zachowały się do naszych czasów. W Muzeum Podkarpackim w Krośnie znajduje się największy w Polsce zbiór lamp naftowych. Są tam zarówno lampy ozdobne, jak i używane w budynkach gospodarczych i fabrycznych, a także naftowe latarnie służące do oświetlania ulic.
ja, PAP